Μακάμπι Τελ Αβίβ - Αναντολού Εφές 80-72: Μέσα σε οκτώ λεπτά ήρθαν τα πάνω κάτω

EUROLEAGUE 2022-2023 /    -
EUROLEAGUE 2022-2023 / - EUROKINISSI SPORTS

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν εντυπωσιακή στην τελευταία περίοδο, ποδοπάτησε την Αναντολού Εφές μέσα σε οκτώ λεπτά και πήρε την εντός έδρας νίκη (80-72) στο "αντίο" του 2022.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ γύρισε από το -8 (57-65) του 30ού λεπτού χάρη στην εντυπωσιακή άμυνα που έπαιξε (από το 31' μέχρι το 39' δέχθηκε μόλις δύο βολές), έφερε τα πάνω κάτω και μαζί πήρε τη νίκη επί της Αναντολού Εφές (80-72) στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων για το 2022.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να χαρούν την επανεμφάνιση του Σέιν Λάρκιν (4 πόντοι με 1/3 σουτ και 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 16'56''), ούτε την σπουδαία απόδοση του Γουίλ Κλάιμπερν για τρεις περιόδους. Το "μπλακ άουτ" της τέταρτης περιόδου και η αδυναμία περιορισμού της δράσης του Λορέντζο Μπράουν έκριναν τα πάντα στην τελική ευθεία, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να παίρνει ακόμη μια νίκη στη Menora Mivtachim Arena.

Η δύναμη της έδρας έδωσε από νωρίς ρυθμό στους παίκτες της Μακάμπι Τελ Αβίβ, με πρώτο και καλύτερο τον Λορέντζο Μπράουν. Το +10 (21-11 στο 7') της πρώτης περιόδου ήταν το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα υπεροχής, το οποίο όμως δεν επιβεβαιώθηκε επί μακρώ. Η δημιουργία του Βασίλιε Μίτσις και το πληθωρικό επιθετικό ταλέντο του Γουίλ Κλάιμπερν βοήθησαν την Αναντολού Εφές να ανακάμψει, σε τέτοιο βαθμό που πήγε στα αποδυτήρια, ούσα μπροστά στο σκορ (44-45 στο 20').

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Λορέντζο Μπράουν συνέχισε να κάνει ζημιά στην τουρκική άμυνα, ενόσω ο Τζον Ντιμπαρτολομέο προσέφερε πολλά περισσότερα από τα συνηθισμένα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν όμως τις απαντήσεις σε όσα ζητήματα κατέθεταν στο τραπέζι οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα το +8 (57-65) του 30ού λεπτού. Κι ύστερα ήρθε η κατηφόρα!

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας πάτησαν το γκάζι, έπαιξαν την καλύτερη άμυνα της σεζόν και μετέτρεψαν το -8 σε +10, μέσα σε οκτώ λεπτά (77-67 στο 38'). Κάπως έτσι, με ενάμιση λεπτό για το τέλος, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κλείδωσε τη νίκη και πήρε το πάνω χέρι έναντι της Αναντολού Εφές στην κατάταξη της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ - Μπισάνγκ - Νίκολιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 11 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπράουν 23 (8/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 8 (9 ριμπάουντ), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (2/6 τρίποντα), Χίλιαρντ 2, Κοέν 1, Χόλινς, Νίμπο 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κόλσον 11 (2).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 4, Μπομπουά 14 (2), Μπράιαντ 9 (1), Κλάιμπερν 20 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ, Πλάις 2, Μίτσιτς 13 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Εμπαγιέ 8 (2), Ζίζιτς 2, Ντάνστον.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 21/41 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 14/22 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 14/18 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η αυλαία του α' γύρου πέφτει για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (6/1, 21:45), ενώ η Αναντολού Εφές επιστρέφει στην Κωνσταντινούπολη για να υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (6/1, 19:30).