Μακάμπι - Χίμκι 92-62: Σάκος του μποξ

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν στο ματς Μακάμπι - Χίμκι
Ο Σκότι Γουίλμπεκιν στο ματς Μακάμπι - Χίμκι MACCABI TEL-AVIV/ OFFICIAL TWITTER ACCOUNT

Σε ένα ματς που φάνηκε να κρίνεται από νωρίς, η Μακάμπι πήρε μία επιβλητική νίκη με 92-62 κόντρα στην Χίμκι των 9 παικτών, για το εξ' αναβολής ματς της 24ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μακάμπι κόντρα στην Χίμκι, που κατέβηκε με μόλις 9 παίκτες στο ρόστερ και επικράτησε με 92-62 για το εξ' αναβολής ματς της 24ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Με το ματς να μην χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, η Μακάμπι ήταν σαφώς καλύτερη σε όλο το ματς και έφτασε εύκολα στην 14η νίκη της στην EuroLeague.

Απ' την άλλη η Χίμκι ήταν αγνώριστη. Ταξίδεψε στο Τελ-Αβίβ με σύνθεση ανάγκης, έχοντας μόλις 9 παίκτες στο ρόστερ της και χωρίς να μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μακάμπι, γνώρισε την 29η ήττα της σε 33 ματς και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατό αμυντικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες που με δύο μπλοκ η κάθε μία δεν διευκόλυνε την επιθετική ζωή του αντιπάλου. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 4 πόντους παρά το αρχικό προβάδισμα της Χίμκι στο ξεκίνημα, μεγάλωσε το προβάδισμά της στη συνέχεια και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι' άλλο στροφές και τιμώρησαν τη ρωσική άμυνα, φτάνοντας τη διαφορά στο +18 από νωρίς. Η Χίμκι φάνηκε ανύμπορη να ακολουθήσει το ρυθμό της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, την ώρα που οι γηπεδούχοι μέτραγαν ήδη 13 ασίστ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το άνετο +28 (53-23 στο 20').

Και στο δεύτερο μισό του αγώνα, η εικόνα της Χίμκι δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι σε όλα τα σημεία του ματς και συνέχισαν με το γκάζι πατημένο να δημιουργούν πολλά προβλήματα στην άμυνα της Χίμκι κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +35. Με το ματς πλέον να έχει κριθεί υπέρ της Μακάμπι οι γηπεδούχοι διατήρησαν απλά τη διαφορά που έχτιζαν σε όλο το ματς και έφτασαν σε μία εύκολη επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χορντόφ, Πέρεθ, Κλίβαζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 53-23, 73-38, 92-62

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 9, Γουίλμπεκιν 13 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ. 2 ασίστ), Τζόουνς 8 (5 ασίστ), Καλέιρο 3, Κοέν, Ντόρσεϊ 10 (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ντιμπαρτολομέο 10, Μπλέιζερ 11 (3/5 δίποντα, 3 κλεψίματα), Μπέντερ 12 (7 ριμπάουντ), Σαχάρ 3, Ζίζιτς 13 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ατιάς.

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 17 (5/11 δίποντα, 7/7 βολές, 0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Καράσεφ 11 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 3, Βιάλτσεφ 1, Μόνια , Σαράποφ 2, Βορόνοφ 5, Βάλιεφ 2, Μίκι 21 (8/14 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 23/42 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 13/13 βολές, 44 ριμπάουντ (37+7), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 22/45 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 12/13 βολές, 33 ριμπάουντ (27+6), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 6 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Για την 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague, η Μακάμπι φιλοξενείται από την Ζενίτ (9/4, 20:00), ενώ μία μέρα μετά η Χίμκι αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (9/4, 21:00)

Photo credits: Maccabi Tel-Aviv/ Official Twitter Account