FIBA EUROPE CUP

Λέιντεν - Ηρακλής 71-63: Ο Γηραιός ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στους ομίλους του FIBA Europe Cup

EUROKINISSI

Σε ένα ματς-ντέρμπι ο Ηρακλής δεν άντεξε και ηττήθηκε από την Λέιντεν με 71-63 για την 1η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Κάνοντας τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Λέιντεν επικράτησε του Ηρακλή με 71-63 για την πρώτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πάρουν ξεκάθαρο και ασφαλές προβάδισμα. Σκοράροντας κρίσιμα καλάθια και παίζοντας καλή άμυνα, η Λέιντεν μπόρεσε, άντεξε και πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 13 πόντους ενώ εξίσου καλοί ήταν και οι Ντάγκλας και Γούλριτζ που είχαν από 11 πόντους. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Μιτγκάαρντ με 17 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από τα πρώτα λεπτά η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το προβάδισμα και να πηγαίνουν μαζί στην πρώτη περίοδο. Εν τέλει αυτό πήγε στα χέρια της Λέιντεν, με την απάντηση του Ηρακλή ωστόσο να είναι άμεση, μειώνοντας στον πόντο (35-34) λίγο πριν το τέλος του πρώτου μισού και κλείνοντας τα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά στο +1 (37-38).

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης εκεί όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Άμυνα από ατσάλι και από τις δύο πλευρές με τη Λέιντεν να παίρνει βραχέα κεφαλή στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με δύο πόντους (53-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λέιντεν έκανε την διαφορά, πήρε προβάδισμα επτά πόντων (58-51) και δυσκόλεψε τον Ηρακλή που πάλευε να επιστρέψει και πάλι στα δεδομένα του. Έτσι κι έγινε. Ο Ηρακλής επέστρεψε στο -2 αναγκάζοντας την Λέιντεν να καλέσει τάιμ άουτ. Με αποφασιστικότητα όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν νέο δικό τους σερί και "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλατράβα, Μιχαΐλοφ, Μαρτολίνι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 37-38, 53-51, 71-63

ΛΕΙΝΤΕΝ: Ντε Γιονγκ 8 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντγκααρντ 17 (6/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μικαλάουσκας 10 (2/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 10 (2), Βέρβερς 2 (8 ριμπάουντ), Μπούβκνεχτ 5. Νταν 11 (4/8 δίποντα), Τουμπούτις 8 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Αγραβάνης 13 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντάνιελς 1, Ντάγκλας 11 (3/6 δίποντα, 5 ασίστ), Παπαδάκης 5 (1), Τέρνερ 6 (1), Χαριτόπουλος, Κουζέλογλου 6 (5 ριμπάουντ), Λίντς 10 (10 ριμπάουντ), Τέιλορ, Γούλριτζ 11 (5/10 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Λέιντεν: 21/38 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 11/12 βολές,45 ριμπάουντ (32+13), 17 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 20/50 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (22+12), 13 ασίστ, 14 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, ο Ηρακλής αντιμετωπίζει τη Μπαχτσεσεχίρ στο Ιβανώφειο (20/10 20:30) ενώ η Λέιντεν παίζει εκτός έδρας με τη Μόρναρ Μπαρ (20/10, 20:00).