NBA

Λέικερς - Ράπτορς 114-121: Σιάκαμ και Λάουρι εκτέλεσαν το Λ.Α, αποχώρησε με ενοχλήσεις ο ΛεΜπρόν

Ο Πασκάλ Σιάκαμ των Ράπτορς
Ο Πασκάλ Σιάκαμ των Ράπτορς Ⓒ 2021 ROSS D. FRANKLIN/ASSOCIATED PRESS

Με τους Σιάκαμ και Λάουρι να έχουν μαζί 76 πόντους οι Ράπτορς σόκαραν τους Λέικερς, επικρατώντας με 121-114 μέσα στο Λος Άντζελες. Αποχώρησε με ενοχλήσεις στον δεξιό αστράγαλο στα μέσα της 4ης περιόδου ο ΛεΜπρόν.

Οι Ράπτορς πολλά σκαμπανεβάσματα φέτος στην απόδοσή τους. Κόντρα στους Λέικερς ωστόσο ήταν στα πάνω τους και πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση επικράτησαν με 114-121 μέσα στο Λ.Α, νικώντας πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι Λέικερς εμφανίστηκαν άνευροι, ειδικά στην δεύτερη περίοδο όταν το Τορόντο έτρεξε επιμέρους σκορ 40-21 ξεφεύγοντας με 59-72, ωστόσο η ήττα είναι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει. Και αυτό γιατί όλη η προσοχή τους πλέον είναι στον ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος με 7 λεπτά να μένουν για το φινάλε του αγώνα αποχώρησε και δεν επέστρεψε λόγω ενοχλήσεων στον δεξιό αστράγαλο. Τον ίδιο αστράγαλο που είχε υποστεί διάστρεμμα πριν από αρκετές εβδομάδες και τον κράτησε εκτός για 20 αγώνες.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 39 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που προηγήθηκαν ακόμα και με 21 πόντους διαφορά, με τον Κάιλ Λάουρι να προσθέτει 37 πόντους και 11 ασίστ.

Για τους Λέικερς, ο Κάιλ Κούζμα είχε 24 πόντους και οι Τζέιμς και Αντρέ Ντράμοντ από 19 πόντους, ενώ ο Άντονι Ντέιβις έμεινε στους 12 πόντους με 5/16 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-32, 59-72, 84-99, 114-121

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 12 (5/16 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζέιμς 19 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ντράμοντ 19 (11 ριμπάουντ), Κάλντγουελ-Πόουπ 10 (2), Καρούσο 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μόρις , Κούζμα 24 (6), Χάρελ 9, Χόρτον-Τάκερ 14 (7 ασίστ), ΜάκΛεμορ

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 39 (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τζόνσον (0/5 σουτ), Μπιρτς 4 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λάουρι 37 (8 τρίποντα, 11 ασίστ), Φλιν (0/7 σουτ), Γκιλέσπι 11 (7 ριμπάουντ), Γουατανάμπε 6 (1), Χουντ 7 (1), Μπέμπρι 14 (7 ριμπάουντ), Χάρις 3 (1)

Photo Credits: ⓒ 2021 Ross D. Franklin/Associated Press