NBA

Λέικερς - Νικς 101-99: Ο Χόρτον-Τάκερ υπέγραψε το ντέρμπι στην παράταση

Ⓒ 2021 ASHLEY LANDIS/ASSOCIATED PRESS

Οι Λος Άντζελες Λέικερς που αγωνίστηκαν για ακόμη μία φορά δίχως τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, ήταν οι μεγάλοι νικητές στο ντέρμπι με τους Νιου Γιοτκ Νικς, καθώς επικράτησαν στην παράταση με 101-99 χάρη στο μεγάλο σουτ του Τάλεν Χόρτον-Τάκερ 21" πριν από το φινάλε.

Στο 39-30 στην Δυτική Περιφέρεια του NBA ανέβηκαν οι Λέικερς (μία νίκη πίσω από Μάβερικς και Μπλέιζερς), αφού επικράτησαν δύσκολα των Νικς στην παράταση χάρη σ' ένα σουτ του Τάλεν Χόρτον-Τάκερ 21" πριν από το τέλος του αγώνα. Σημαντικό να αναφερθεί ότι το LA κερδίζει για πρώτη φορά διαδοχικά ματς, κάτι που είχε να γίνει εδώ και δύο μήνες, από τον Μάρτιο.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και ήταν ντέρμπι από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό αλλά σταθερό προβάδισμα με το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο 4:02 για την λήξη της τρίτης περιόδου και ενώ το σκορ ήταν στο 67-73, υπέρ των Λέικερς, οι Νικς έτρεξαν ένα σερί 11-0, έκαναν το 78-73 και έδειξαν να μπορούν να πάρουν το ματς, καθώς είχαν το μομέντουμ. Όμως, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και με ένα δίποντο του Γουέσλι Μάθιους οι Λέικερς έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί, ένα μεγάλο σουτ του Τάλεν Χόρτον-Τάκερ στα 21" πριν από την λήξη, έδωσε ξανά το προβάδισμα και τη νίκη στην ομάδα του LA, αφού ο Αρ Τζέι Μπάρετ εκτέλεσε τρίποντο στην τελευταία επίθεση των Νικς με 1.3" να απομένουν, όμως αστόχησε.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάιλ Κούζμα που πέτυχε 23 πόντους, ενώ 20 έβαλε ο Ντέιβις. Όσο για τους ηττημένους, ο Τζούλιους Ραντλ πραγματοποίησε ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση, σημειώνοντας 31 πόντους από 7/18 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 55-56, 73-76, 91-91, 101-99

ΛΕΙΚΕΡΣ: Μάθιους 8 (6 ριμπάουντ), Ντέιβις 20 (8/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ντράμοντ 16 (18 ριμπάουντ), Κάλντγουελ-Πόουπ 8 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καρούσο, Κούζμα 23 (9/17 σουτ), Χόρτον-Τάκερ 13 (4/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), ΜάκΛεμορ 8, Γκασόλ, Χάρελ 5, Μόρις, Κέικοκ, Κ. Αντετοκούνμπο, ΜακΚίνι

ΝΙΚΣ: Μπούλοκ 5, Ραντλ 31 (7/18 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νοέλ 4, Μπάρετ 8, Πέιτον 2, Ρόουζ 27 (10/22 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκίμπσον 8 (7 ριμπάουντ), Ντιλικίνα 9, Τοπίν 5, Χάρπερ, Νοξ, Πελέ, Πίνσον