NBA

Λέικερς - Νάγκετς 114-93: Διαστημικοί Λέικερς στο δεύτερο ημίχρονο με σούπερ ΛεΜπρόν

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς Ⓒ 2021 JAE C. HONG/ASSOCIATED PRESS

Ασταμάτητοι οι Λέικερς, γύρισαν τον διακόπτη στο 2ο ημίχρονο και έκαναν σμπαράλια τους Νάγκετς, επικρατώντας εύκολα με 114-93 του Ντένβερ.

Οι Λέικερς έδειξαν στους Νάγκετς ότι η διαφορά που τους χωρίζει είναι αρκετά μεγάλη. Και χρειάστηκαν μόνο ένα ημίχρονο για να το κάνουν, διαλύοντας με 114-93 τους αντιπάλους τους.

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να κάνει triple-double (27 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και τον Ντένις Σρούντερ να ακολουθεί (21 πόντοι), οι Λέικερς διέλυσαν με ένα επιμέρους σκορ 68-35 το Ντένβερ στο δεύτερο ημίχρονο, ανατρέποντας με άνεση το -12 του πρώτου ημιχρόνου (46-58).

Για την ακρίβεια, διέλυσαν την ψυχολογία του Ντένβερ την τρίτη περίοδο, την οποία έκλεισαν με σερί 15-0 για να ξεφύγουν με 83-75, συνεχίζοντας το πάρτι τους στην τέταρτη περίοδο ανεβάζοντας διαρκώς την διαφορά.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 20 πόντους διασώθηκε για τους Νάγκετς, που είδαν τον Νίκολα Γιόκιτς να πραγματοποιεί την χειρότερη φετινή του εμφάνιση, μένοντας στους 13 πόντους με 6/16 σουτ, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-30, 46-58, 83-75, 114-93

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 13 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Γκασόλ 2, Σρούντερ 21 (2), Κάλντγουελ-Πόουπ 10 (1), ΜακΚίνι, Κούζμα 11 (2), Χάρελ 13 Κουκ, Καρούσο, Χόρτον-Τάκερ 17 (1)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 6 (3/13 σουτ, 10 ριμπάουντ), Γκριν 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάρτον 9 (1), Γιόκιτς 13 (6/16 σουτ, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρεϊ 20 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Νιάζι 3 (1), Τσάντσαρ, Πόρτερ 8 (3/10 σουτ), Χάρτενσταϊν 3, Μολ 1, Καμπάσο, Μόρις 16 (2), Χάουαρντ, Χάμπτον

Photo Credits: ⓒ 2021 Jae C. Hong/Associated Press