NBA

Λέικερς - Μάτζικ 106-94: Μέγας ΛεΜπρόν, καθάρισε με 30αρα και triple-double

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με την φανέλα των Λέικερς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με την φανέλα των Λέικερς Ⓒ 2021 MARCIO JOSE SANCHEZ/ ASSOCIATED PRESS

Με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να κάνει triple-double με 30αρα οι Λέικερς επιβλήθηκαν εύκολα με 106-94 των Μάτζικ, στηριζόμενοι σε ένα απίστευτο σερί 23-0 στην τρίτη περίοδο.

Για ένα ημίχρονο οι Λέικερς τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Μάτζικ, αφού το τέλος της δεύτερης περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 49-52. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο γύρισαν τον διακόπτη και η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με την ομάδα του Λ.Α να φτάνει τελικά στην νίκη με 106-94. Την 5η νίκη της στα 7 τελευταία παιχνίδια της.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ έδειξε τον δρόμο στους - χωρίς Άντονι Ντέιβις - Λέικερς, που χρειάστηκαν ένα μυθικό σερί 23-0 στην τρίτη περίοδο για να ξεφύγουν με 78-58 και να καθαρίσουν το παιχνίδι, με τους Ράσελ Γουέστμπρουκ και Τέιλεν Χόρτον-Τάκερ να προσθέτουν από 19 πόντους.

Για τους Μάτζικ, που είδαν τον Μο Μπάμπα να αποχωρεί πρόωρα από το παρκέ, Κόουλ Άντονι είχε 21 πόντους (αλλά με 6/18 σουτ), ο Φραντζ Βάγκνερ 20 πόντους και ο Γουέντελ Κάρτερ 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 49-52, 85-62, 106-84

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 30 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Χάουαρντ 5, Γουέστμπρουκ 19 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράντλεϊ 6 (2), Χόρτον-Τάκερ 19 (3 τρίποντα, 6 κλεψίματα), Άντονι 13 (3), Τζόρνταν 4 (6 ριμπάουντ), Έλινγκτον 3 (1), Μονκ 2, Ριβς 5 (1)

ΜΑΤΖΙΚ: Βάγκνερ 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάρτερ 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπάμπα 2, Άντονι 21 (6/18 σουτ, 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 6 (2), Οκέκε 2 (1/9 σουτ, 0/5 τρίποντα), Λόπεζ 7 (9 ριμπάουντ), Χάμπτον 5 (1), Ρος 15 (2)