NBA

Λέικερς - Γουόριορς 103-100: Ο νόμος του ΛεΜπρόν και 7η θέση για το Λ.Α

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς Ⓒ 2021 DERICK HINGLE/ASSOCIATED PRESS

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Λ.Α, με τους Λέικερς να επιστρέφουν από το -13 κόντρα στους Γουόριορς και να παίρνουν την νίκη με 103-100, παίρνοντας την πρόκριση, ως 7οι, στα playoffs.

Ματσάρα. Οι Λέικερς τα είδαν όλα κόντρα στους Γουόριορς, επέστρεψαν από το -13 και στο τέλος πήραν την νίκη με 103-100 στον αγώνα του play-in τουρνουά της Δύσης για τις θέσεις 7-8, κατέκτησαν την 7η θέση και προκρίθηκαν στα playoffs, όπου θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τους Σανς. Οι Γουόριορς από την πλευρά τους θα αντιμετωπίσουν τους Γκρίζλις με έπαθλο την 8η θέση των playoffs.

Μορφή του αγώνα για ακόμα μία φορά ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε ένα απίστευτο buzzer-beater τρίποντο από τα 9 μέτρα με 1 λεπτό να μένει για το φινάλε, κάνοντας το σκορ 103-100.

Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες πάλεψαν, αλλά δεν σκόραραν, με τους Γουόριορς να έχουν την τελευταία επίθεση, αλλά να μην κάνουν καν σουτ.

Ο Άντονι Ντέιβις με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ΛεΜπρόν να προσθέτει 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 37 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 21 πόντους.

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, ξεφεύγοντας γρήγορα με 2-9 και 4-15, έχοντας σταθεράς το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν προηγούμενοι με 22-28. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ξεφεύγοντας κάποια στιγμή με 33-43, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο όντες μπροστά στο σκορ με 42-55.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η αντίδραση των Λέικερς και μάλιστα άμεσα, αφού χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-2 μείωσαν σε 56-57. Οι Γουόριορς ξέφυγαν ξανά με 58-67 και 60-72 στην συνέχεια, ωστόσο οι Λέικερς κατάφεραν πάλι να μειώσουν σε 77-79 στο τέλος της τρίτης περιόδου και με ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφύγουν με 79-85 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Το παιχνίδι πλέον ήταν ντέρμπι.

Οι Λέικερς φάνηκε στην αρχή να έχουν το πάνω χέρι, αφού διατηρούσαν το προβάδισμά τους και ήταν μπροστά με 90-85. Οι Γουόριορς όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 93-93 και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 95-98, με τους Λέικερς να ισοφαρίζουν σε 100-100. Τότε ήταν που ο ΛεΜπρόν ευστόχησε σε ένα τρελό τρίποντο από τα 9 μέτρα για το 103-100.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-28, 42-55, 77-79, 103-100

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 25 (1/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Τζέιμς 22 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Ντράμοντ 4 (7 ριμπάουντ), Σρούντερ 12 (3/14 σουτ, 1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 10 (2), Κούζμα 6 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 4, Μάθιους 3 (1), Καρούσο 14 (2), Χόρτον-Τάκερ 3 (1)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 2 (0/5 σουτ, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μπέιζμορ 10 (3/10 σουτ, 3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Γουίγκινς 21 (1), Λούνι 6 (13 ριμπάουντ), Κάρι 37 (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τοσκάνο-Άντερσον 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μέλντερ 5 (1), Πουλ 10 (2)

Photo Credits: ⓒ 2021 Derick Hingle/Associated Press