NBA

Λέικερς - Γουλβς 83-107: Η Μινεσότα ισοπέδωσε το απογοητευτικό Λ.Α

Ο Άντονι Ντέιβις με αντίπαλο τον Καρλ-Άντονι Τάουνς σε αγώνα Λέικερς - Γουλβς
Ο Άντονι Ντέιβις με αντίπαλο τον Καρλ-Άντονι Τάουνς σε αγώνα Λέικερς - Γουλβς Ⓒ 2021 JAE C. HONG/ ASSOCIATED PRESS

Φανταστικοί οι Γουλβς, τραγικοί οι Λέικερς, με την Μινεσότα να στήνει ένα απίστευτο πάρτι στο Λος Άντζελες και να διαλύει με 107-83 τους "Λιμνάνθρωπους", φτάνοντας κάποια στιγμή να προηγείται ακόμα και με 33 πόντους διαφορά.

Σοκ και δέος. Σε ένα παιχνίδι που σίγουρα δεν κύλησε όπως περίμενε ο κόσμος, οι Γουλβς ισοπέδωσαν με 83-107 τους απογοητευτικούς Λέικερς, οι οποίοι... ξέχασαν να βγουν στο παρκέ στην τρίτη περίοδο.

Η Μινεσότα αιφνιδίασε το Λ.Α στην τρίτη περίοδο, όταν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 26-2 ξέφυγε με 53-73 με 3 λεπτά να μένουν για το φινάλε, τελικά επικράτησε με 40-12 (!) στην τρίτη περίοδο και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 33 πόντους διαφορά, διαλύοντας το... κάτι σαν Λέικερς που εμφανίστηκε στο παρκέ.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον ΝτιΆντζελο Ράσελ να προσθέτει 22 πόντους και τον Ναζ Ριντ 12 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 22 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 20 πόντους, σε ένα παιχνίδι που από την τρίτη περίοδο και μετά αποδείχθηκε εφιαλστικό για την ομάδα του Λ.Α.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 49-44, 61-84, 83-107

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 22 (8 ριμπάουντ), Μπέιζμορ, Γουέστμπρουκ 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράντλεϊ 5 (1), Έλινγκτον 6 (2), Άντονι 3 (1/12 σουτ, 1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντουμπούγια 4, Χάουαρντ 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Ρόντο 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μονκ 7 (3/11 σουτ, 1/7 τρίποντα)

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 4 (6 ριμπάουντ), Έντουαρντς 9 (4/11 σουτ, 1/5), Τάουνς 29 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπέβερλι 11 (7 ριμπάουντ), Ράσελ 22 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πρινς, ΜακΝτάνιελς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νάιτ 2, Λέιμαν, Οκότζι 2 (7 ριμπάουντ), Ριντ 12 (5 ριμπάουντ), ΜακΛάφιν, Μπίσλεϊ 5 (2/10 σουτ, 1/7 τρίποντα), Νόουελ 2, Μπολμάρο