NBA

Λέικερς - Χιτ 116-98: Πάρτι το Λ.Α και 1-0

Ο Άντονι Ντέιβις με τον Τζα Κράουντερ AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Οι Λέικερς ήταν καταιγιστικοί στο Game 1 των τελικών, επιβλήθηκαν άνετα με 116-98 των Χιτ και έκαναν το 1-0 στην σειρά. Χτύπησαν Ντράγκιτς και Αντεμπάγιο.

Ασταμάτητοι. Αδίστακτοι. Οι Λέικερς ήταν αυτά και ακόμα περισσότερα στο Game 1 των τελικών του ΝΒΑ, επιβλήθηκαν με 116-98 των Χιτ και έκαναν το 1-0 στην σειρά.

Με τους Άντονι Ντέιβις (34 πόντοι) και ΛεΜπρόν Τζέιμς (25 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ) να κυριαρχούν και να δείχνουν τον δρόμο, οι "Λιμνάνθρωποι" δεν αγχώθηκαν από το αρχικό 10-23 των Χιτ, στο τέλος του ημιχρόνου ήταν ηδη μπροστά με 17 πόντους διαφορά και στην τριτη περίοδο στο +32 (87-55), φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Το Μαϊάμι από την πλευρά του προσπάθησε, ειδε τον Τζίμι Μπάτλερ (23 πόντοι) να παλεύει και να μην βγαίνει από το παρκέ ούτε όταν καν όταν γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο, αλλά στο τέλος απλώς δεν μπορούσε να κοντράρει τους Λέικερς. Σαν να μην έφτανε αυτό όμως, οι Χιτ ειδαν και τους Γκόραν Ντράγκιτς και Μπαμ Αντεμπάγιο να αποχωρούν από το παιχνίδι με προβλήματα τραυματισμών στο αριστερό πόδι και τον αριστερό ώμο αντίστοιχα, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.

Ο MVP

Ο Άντονι Ντέιβις απλώς δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του. Ο σταρ των Λέικερς έπιασε δουλειά από νωρίς στο post αλλά και από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Μία... ανάσα πίσω από τον Ντέιβις βρέθηκε ο ΛεΜπρόν, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

O ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο (πριν τραυματιστεί) δεν ήταν ο εαυτός του. Ο All Star σέντερ των Χιτ δεν μπόρεσε να επηρεάσει το παιχνίδι όπως κάνει συνήθως, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Γενικά πάντως αρκετοί παίκτες-κλειδιά του Μαϊάμι βρέθηκαν σε κακή μέρα, με τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να μένει άποντος σε 27 λεπτά συμμετοχής και τον Τάιλερ Χίρο να έχει μεν 14 πόντους, αλλά και -35 στο δείκτη στατιστικής +/-.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι Λέικερς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 11/17 τρίποντα (ισοφάρισαν το ρεκόρ ομάδας για τα περισσότερα τρίποντα σε οποιοδήποτε ημίχρονο αγώνα στα playoffs), 10/10 βολές και 17 ασίστ, δείχνοντας από νωρίς τον δρόμο, αφού έδιναν την εντύπωση ότι δεν θα αστοχήσουν ποτέ, κόβοντας από νωρίς τα πόδια των Χιτ. Τα υπόλοιπα ήταν ιστορία, αφού το παιχνίδι είχε πλέον ξεφύγει.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Μαϊάμι να μπαίνει δυναμικά και χάρη σε ένα σερί 13-0 να ξεφεύγει με 10-23, υποχρεώνοντας τους Λέικερς να σπαταλήσουν δύο τάιμ-άουτ στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα. Η συνέχεια ωστόσο ήταν διαφορετική.

Με τον ΛεΜπρόν στον πάγκο για ανάσες, ο Κάλντγουελ-Πόουπ σημείωσε δύο σερί τρίποντα, ξυπνώντας τους Λέικερς. Ακολούθως ανέλαβε δράση ο Ντέιβις, με την ομάδα του Λ.Α να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 21-5 και να πηγαίνει στην δεύτερη περίοδο προηγούμενη με 31-28.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ντέρμπι στην αρχή, με το Μαϊάμι να περνάει μπροστά (41-43) με τρίποντο του Χίρο. Κάπου εκεί όμως ήρθε το δεύτερο ξέσπασμα των Λέικερς, οι οποίοι χάρη σε ένα σερί 13-0 ξέφυγαν με 54-43. Λίγο αργότερα, έτρεξαν ένα ακόμα μικρό σερί (7-0), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 65-48.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε πολύ γρήγορα σε τυπική υπόθεση. Οι Λέικερς ήταν απλώς... αδίστακτοι και στις δύο πλευρές του παρκέ και ένα ακόμα ξέσπασμα αρκούσε για να ανεβασουν την διαφορά αρχικά πάνω από τους 20 πόντους (72-51) και λίγο αργότερα πάνω από τους 30 πόντους (87-55). Ο τελικός νικητής είχε κριθεί, με τους "Λιμνάνθρωπους" να φτάνουν άνετα στη νίκη, παρά τις προσπάθειες των Χιτ στην τέταρτη περίοδο, αφού αυτό το παιχνίδι απλώς δεν γινόταν να γυρίσει.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-28, 65-48, 93-67, 116-98

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 34 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 25 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χάουαρντ 2 (8 ριμπάουντ), Γκριν 11 (3), Κάλντγουελ-Πόουπ 13 (2), Μόρις 8 (2), Κούζμα 3 (1/7 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ρόντο 7 (1), Καρούσο 10 (1), Ντάντλεϊ, Κουκ 3 (1), Σμιθ

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 8, Μπάτλερ 23 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κράουντερ 12 (4), Ντράγκιτς 6, Ρόμπινσον, Ολίνικ 4 (5 ριμπάουντ), Χιλ 4, Τζόουνς 2, Ιγκουοντάλα 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίρο 14 (6/18 σουτ, 2 τρίποντα)