BASKETBALL CH. LEAGUE

Λαύριο - Νίζνι 95-86: Ραψωδία 35 πόντων από τον Τάισον Κάρτερ

EUROKINISSI

Μεγάλη νίκη για το Λαύριο, που επικράτησε με 95-86 της Νίζνι στην παράταση για να ανέβει στο 2-1 μετά από την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League και πριν από το ταξίδι στο Νόβγκοροντ.

Την δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (2/11) το Λαύριο, που επικράτησε με 95-86 της Νίζνι στην παράταση, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έριξε τους Ρώσους στο 0-3, πριν τους αντιμετωπίσει στο Νόβγκοροντ για την τέταρτη αγωνιστική της διοργάνωσης, έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης και είχε για ακόμα μία φορά στον ρόλο του κορυφαίου τον Τάισον Κάρτερ.

Ο Αμερικανός σκόραρε 35 πόντους (8/121 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές) και μοίρασε 6 ασίστ σε 34 λεπτά, με τους Κακλαμανάκη (10 πόντοι - 13 ριμπάουντ), Μουράτο (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Νικολαΐδη (7 πόντοι) να ακολουθούν.

Η βαθμολογία (μετά από 3 αγώνες):

1. Μάλαγα 3-0
2. Λαύριο 2-1
3. Ντιζόν 1-2
4. Νίζνι 0-3

Απίθανο ήταν το ξεκίνημα του Λαυρίου στο ματς. Σκόραρε 26 πόντους σε κάτι λιγότερο από έξι λεπτά (!) με τον Τάισον Κάρτερ να βάζει τους 14 από αυτούς. Το 28-20 έγινε 28-27 στο 9' χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα της Νίζνι, με τους Ρώσους να παίρνουν στο 15' προβάδισμα τεσσάρων πόντων χάρη σε ένα επί μέρους 5-17 αλλά τον Κάρτερ και τον Μουράτο να ισορροπούν γρήγορα το ματς και στη συνέχεια να γράφουν το 49-42 στο 19'. Ο Αμερικανός είχε φτάσει τους 21 πόντους και το 49-44 του ημιχρόνου ήταν σε μεγάλο βαθμό δικό του κατόρθωμα.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τον Νικολαΐδη να σκοράρει back-to-back αιφνιδιασμούς για το 59-53 στο 27', να παίζει καταπληκτικές άμυνες και να πιέζει τους Ρώσους ασφυκτικά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Στο 32' έβαλε τρίποντο για το 67-63, με τον Κάρτερ να κάνει το ίδιο για το 70-63 και το Λαύριο να βρίσκει αυτό το καλό διάστημα στην επίθεση για να ξεμακρύνει. Ένα κλέψιμο του Κάρτερ που τελείωσε ακόμη έναν αιφνιδιασμό για το 77-71 έδειξε να γέρνει την ζυγαριά προς το μέρος των γηπεδούχων, όμως η Νίζνι ισοφάρισε στο 77-77 με ένα σερί 0-6 και έκανε θρίλερ τον αγώνα.

Ο Κάρτερ εναντίον όλων έγραψε το 79-77, η Νίζνι αστόχησε σε δίποντο, πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ και ο Στρέμπκοφ έβαλε τρίποντο από την κορυφή για το 79-80 στα 4.4". Ο Σερέλης κάλεσε timeout, ο Γερομιχαλός βρέθηκε φάτσα με το καλάθι, κέρδισε φάουλ, έβαλε 1/2 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Μουράτος κι ο Κάρτερ συνεργάστηκαν για το 84-80, ο Κακλαμανάκης έδωσε αέρα έξι πόντων στην ομάδα τους και το Λαύριο έφτασε σε μια πραγματικά μεγάλη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Μπαλντίνι, Γιάκομπς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80 (κ.α.), 95-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 35 πόντοι (8/12 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκόινς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 10 (3/7 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Λούις 11 (1), Μουράτος 15 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμίνου, Γερομιχαλός 4, Νικολαΐδης 7 (1), Περσίδης 4, Σμιθ 4 (1/7 σουτ)

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Τσάντοφ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάνκεβιτς 4, Λιτσούτιν 6 (2/7 σουτ), Πλατόνοφ 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Στρέμπκοφ 21 (3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντίποφ 7 (1), Φρεϊμάνις 8 (1/8 τρίποντα), Γιοβάνοβιτς 7, Καρντανακασβίλι, Κουλάγκιν 12 (2/7 τρίποντα, 6/6 βολές), Σιτνίκοφ, Τορόποφ 13 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/43 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίζνι: 21/37 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 14/18 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική οι δύο ομάδες θα παίξουν στο Νόβγκοροντ (17/11).