STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Κολοσσός 83-77: Όρθιο στην παράταση, συνεχίζει πρώτο

EUROKINISSI

Εβδομη εντός έδρας νίκη σε οκτώ αγώνες για το Λαύριο, που νίκησε τον Κολοσσό στην παράταση (83-77) και έμεινε στην κορυφή της Stoiximan Basket League. Εβδομη εκτός έδρας ήττα σε οκτώ αγώνες για τους Ροδίτες (VIDEOS).

Το εξ αναβολής ματς για τη Stoiximan Basket League ήταν μια πραγματική μάχη για το Λαύριο και τον Κολοσσό, που έδειξαν χαρακτήρα το βράδυ της Τετάρτης (10/3) μέχρι να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση (83-77).

Στο 12-4 το Λαύριο που έχει πλέον επτά νίκες σε οκτώ εντός έδρας αγώνες, κορυφαίος ο Τάισον Κάρτερ που έκανε σπουδαία δουλειά σε σκορ και ριμπάουντ, την ώρα που ο Όου Ντι Ανοσίκε έγραφε εντυπωσιακό double-double (15 πόντοι από 7/10 δίποντα και 1/2 βολές, 12 ριμπάουντ σε 18:30).

Στο 6-10 ο Κολοσσός που έχει επτά ήττες σε οκτώ εκτός έδρας αγώνες. Ο Ντόμινικ Άρτις και ο Κερέμ Καντέρ ξεχώρισαν από τους Ροδίτες, αν και ο Τούρκος είχε δύο άστοχες βολές στο 74-70 και στη συνέχεια έδωσε γκολ-φάουλ στον Κάρτερ που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό το Λαύριο στο ξεκίνημα, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, είχε ισορροπία σε δίποντο και τρίποντο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (26-17) από 7/9 και 4/7 αντίστοιχα, την ώρα που ο Ντόμινικ Άρτις μετρούσε οκτώ πόντους από 4/6 προσπάθειες και οι συμπαίκτες του εννέα πόντους από 3/12. Με τον Αμερικανό να παλεύει εναντίον όλων, οι Ροδίτες έμειναν κοντά (30-25) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και σε αυτό το τέμπο κύλησε ο αγώνας μέχρι το ημίχρονο (44-38), στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 6/16 τρίποντα (2/9 στο δεύτερο δεκάλεπτο), αλλά 12 πόντους από τον Ανοσίκε (6/6 δίποντα) την ώρα που ο Κολοσσός συνέχιζε να βρίσκει σίδερο πίσω από τα 6μ.75 (3/16) αλλά κρατούσε χαμηλά τα λάθη του (6).

Οι Ροδίτες έψαχναν ένα μικρό ξέσπασμα για να ισορροπήσουν το ματς, το βρήκαν προς τα τέλη της τρίτης περιόδου με τον Ξανθόπουλο να οργανώνει και τον Άντριτς να εκτελεί για το 49-49, πέρασαν και μπροστά (49-51) με τον Σπάισερ στο 29' και έδωσαν ένα νέο ξεκίνημα, για την ακρίβεια ένα νέο ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Άρτις και Καντέρ πέτυχαν μεγάλα καλάθια για το 60-63 και το 61-65, ένα λάθος του Αμερικανού στα 2:26 στέρησε από τον Κολοσσό την ευκαιρία να μεγαλώσει το προβάδισμά του, οι γηπεδούχοι είχαν κακές επιλογές με Ντέιβις και Μουράτο, όμως ο πρώτος κάρφωσε για το 65-65 στα 11.2" και έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε. Οι Ροδίτες είχαν την τελευταία επίθεση, η μπάλα πήγε στον Γουότσον, εκείνος αστόχησε και... παράταση.

Με το σκορ στο 74-70 ο Καντέρ είχε 0/2 βολές, στην επόμενη φάση ο Κάρτερ τον "χτύπησε" και με γκολ-φάουλ για το 77-70 έκρινε την αναμέτρηση στα 57.5", καθώς ο Κολοσσός δεν είχε πλέον αρκετό χρόνο για να αντιδράσει και διεκδικήσει την ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σταματόπουλος, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65 (κ.α.), 83-77

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12/15 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 7 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντιαλό 11 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 4 (2/8 σουτ), Γερομιχαλός 2, Κόζι 12 (3), Σάβατζ 6 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 15 (7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ, Μαστρογιαννόπουλος 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Άρτις 16 (7/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καντέρ 22 (10/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλλής, Γκόινς 7 (3/12 σουτ, 11 ριμπάουντ), Καμαριανός 1, Γουάτσον 5 (2/8 σουτ), Άντριτς 8 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ζάρας 7 (3/10 σουτ), Σπάισερ 4

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/40 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 21/30 βολές, 47 ριμπάουντ (36 αμυντικά - 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 27/47 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 8/14 βολές, 53 ριμπάουντ (41 αμυντικά - 12 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα υποδεχθεί το Περιστέρι (14/3 στις 20:00), ενώ ο Κολοσσός θα παίξει στη Λάρισα (14/3 στις 17:00).

Photo credits: Eurokinissi