STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Κολοσσός 81-84: Επικό διπλό για τους Ροδίτες

EUROKINISSI

Θρίαμβος στο Λαύριο για τον Κολοσσό, που ανέβηκε στις 12 νίκες και συνεχίζει με στόχο την τετράδα της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Το εξ αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League ανάμεσα στο Λαύριο και τον Κολοσσό, εξελίχθηκε ακριβώς όπως το περιμέναμε. Ήταν ένα ντέρμπι ολκής, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη μέχρι να πάρουν την νίκη οι φιλοξενούμενοι (84-81) και να μείνουν σε τροχιά διεκδίκησης μίας θέσης στην τετράδα της κανονικής περιόδου.

Στο 7-13 έπεσε το Λαύριο (3-7 εντός και 4-6 εκτός έδρας), στο 12-8 ανέβηκε ο Κολοσσός (8-3 εντός και 4-5 εκτός) που συνεχίζει να προκαλεί ενθουσιασμό με το πείσμα και με την ισορροπία του. Κακλαμανάκης για τους γηπεδούχους (19 πόντοι, 6/9 δίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ) και Φλόιντ για τους φιλοξενούμενους (20 πόντοι σε 24 λεπτά από 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/10 βολές) ήταν οι δύο που ξεχώρισαν.

Με το σκορ στο 79-72, δύο λεπτά για το φινάλε, το Λαύριο άγγιξε την νίκη. Ακολούθησαν δίποντο του Σλαφτσάκη, βολές του Ποτ, τρίποντο του Μομίροβ και νέο δικό του μακρινό σουτ για το 79-82 στα 22", με τον Μουράτο να αστοχεί στο τέλος στο τρίποντο για να πάει ο αγώνας στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και να πανηγυρίζουν έξαλλα οι παίκτες του Κολοσσού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Κατραχούρας, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 43-41, 64-61, 81-84

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βον 13 (2/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη, 4 φάουλ), Μουράτος 11 (3/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ, 5 λάθη), Αμίνου 11 (4/5 δίποντα), Γουίλιαμς 6 (2), Κακλαμανάκης 19 (6/9 δίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Σάβατζ 5 (1), Νικολαΐδης 7 (1), Πιλάβιος, Περσίδης 3 91), Γερομιχαλός 6 (5 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 9 (3), Γουίλιαμς 9 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίλερ 7 (2/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 8, Ποτ 12 (4/13 σουτ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος 9 (1), Καμπούρης, Μαργαρίτης 5, Μπιλλής 3 (1), Φλόιντ 20 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9/10 βολές), Χατζηδάκης 2