STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Καρδίτσα 81-80: Τεράστια ανάσα και πρώτη νίκη για την ομάδα του Σερέλη

ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Το Λαύριο ζορίστηκε πολύ από την Καρδίτσα, βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου, όμως κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό και να πάρει την πρώτη φετινή του νίκη (81-80) μετά από 9 αγωνιστικές στην Basket League. Κομβικοί στο φινάλε οι Κουζέλογλου και Γερομιχαλός.

Μπορεί να βρισκόμαστε στη 9η αγωνιστική της Basket League, ωστόσο, το παιχνίδι ανάμεσα στο Λαύριο και την Καρδίτσα έμοιαζε με αγώνα επιβίωσης, μιας και αμφότερες οι ομάδες καίγονταν για ένα θετικό αποτέλεσμα. Αυτό τελικά το πήρε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικρατώντας με το οριακό 81-80, παρότι βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους (66-74) στα μέσα της τελευταίας περιόδου και πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά φέτος.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου με 10 και ο Πέτρος Γερομιχαλός με 7 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κομβικοί για το Λαύριο, ενώ ο Σάβιον Φλαγκ ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης σημειώνοντας 23 πόντους μαζί με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Αγώνας

Η Καρδίτσα ξεκίνησε κάπως ράθυμα τον αγώνα, όμως οι Πριτζέτ και Γκάμπροβσεκ -που πέρασε νωρίτερα από ότι συνήθως στο παρκέ, λόγω των τριών φάουλ του Ντελόριερ- έδωσαν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +8 (18-26, 10').

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (18-28) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως το Λαύριο δεν άφησε την κατάσταση να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι, με μπροστάρη τον Σάβιον Φλαγκ, ο οποίος είχε φτάσει τους 17 πόντους (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή) κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια υπολειπόμενοι 4 πόντων (38-42, 20').

Το Λαύριο, βρίσκοντας σκορ και από άλλους παίκτες πέραν του Φλαγκ, όπως οι Κολοβέρος, Ρέμι και Κόουλ, πλησίασε δύο φορές σε απόσταση αναπνοής (45-46, 22' και 59-60, 27'30"), ωστόσο, η Καρδίτσα κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία (60-64, 30') μπαίνοντας στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο.

Λίγο πριν το 35' ο Γκάμπροβσεκ ευστόχησε από την περιφέρεια και έδωσε αέρα 8 πόντων (66-74) στους φιλοξενούμενους. Δύο τρίποντα του Κουζέλογλου, ένα λέι απ κι ένα τρίποντο του Γερομιχαλού ανέτρεψαν όμως πλήρως την κατάσταση με το Λαύριο να περνάει μπροστά (79-78), 2'30" πριν το φινάλε. Ένα λεπτό αργότερα ο Κουζέλογλου βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι και διαμόρφωσε το 81-78.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τα δύο φάουλ που τους απέμειναν, ροκανίζοντας τα δευτερόλεπτα. Παρά ταύτα και μετά από αρκετές άστοχες προσπάθειες, ο Πριτζέτ πέτυχε ένα δύσκολο καλάθι για το 81-80, με 22" να απομένουν στο χρονόμετρο. Η Καρδίτσα, που δεν είχε κάνει κανένα φάουλ σε αυτή την περίοδο, δεν είχε άλλη επιλογή από το να παίξει άμυνα. Η πίεση απέδωσε και ο Χάντερ έκλεψε την μπάλα από τον Κουζέλογλου, όμως ο Πριτζέτ υπέπεσε σε λάθος και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκδηλώσουν επίθεση. Στα τελευταία 6" οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν μαζεμένα φάουλ, αλλά ξέμειναν από χρόνο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Ζαχαρής, Θεωνάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 38-42, 60-64, 81-80

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι (8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 λάθη), Φλαγκ 23 (5/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόουλ 11 (2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Ρέμι 6 (1), Γερομιχαλός 14 (1/3 τρίποντα), Πιλάβιος , Κουζέλογλου 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λάνγκεβιν 4, Κολοβέρος 6 (1/4 τρίποντα), Ζάρας

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 13 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πριτζέτ 16 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάντερ 16 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντελόριερ 10 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 8, Αθηναίου 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσούκας , Γκάμπροβσεκ 12 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 17/33 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 14/17 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 25/34 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 12/15 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα οι ομάδες δεν έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις, καθώς θα διεξαχθεί το 25ο All Star Game του ΕΣΑΚΕ. Στην 10η αγωνιστική της Basket League το Λαύριο θα υποδεχτεί τον Ιωνικό (28/12), ενώ η Καρδίτσα θα παίξει στην έδρα της κόντρα στον Ολυμπιακό (28/12).