STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Καρδίτσα 76-57: Κυριάρχησε με οδηγό τον Θόρντον και κάλυψε τη διαφορά του πρώτου γύρου

Το Λαύριο με ένα μεστό δεύτερο μέρος επιβλήθηκε στην Καρδίτσα με 76-57 σε μια συναρπαστική αναμέτρηση στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και έφτασε στην έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, ανατρέποντας και τη διαφορά του αγώνα για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Επιβλητικό ήταν το Λαύριο το απόγευμα του Σαββάτου (2/3) και κυριάρχησε με 76-57 της Καρδίτσας, ανατρέποντας και το σκορ του αγώνα για τον πρώτο γύρο της Stoiximan Basket League.

Το συνόλο του Κώστα Μέξα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο και με οδηγό τον Θόρντον που σημείωσε 13 πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου και έφτασε σε μια ηχηρή επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στο πρώτο μέρος αλλά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Λαυρίου, ενώ είχαν πρωταγωνιστή τον Γουάιτ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στο 7-12 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι (5-5 εντός έδρας, 2-7 εκτός έδρας) που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την βαριά ήττα από το Περιστέρι bwin.

Στο 6-13 (6-3 εντός έδρας, 0-10 εκτός έδρας) υποχώρησε η Καρδίτσα που δεν κατάφερε να επενδύσει στην επιβλητική νίκη της απέναντι στον Κολοσσό και να πανηγυρίσει για πρώτη φορά μακριά από το σπίτι της.

Στους 16-15 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 32-36 οι πόντοι στη ρακέτα, 14-18 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 11-6 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 30-18 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Λαυρίου μπήκε δυναμικά στο παρκέ και στα πρώτα 4 λεπτά δημιούργησε προβάδισμα 7 πόντων με το επιμέρους 9-2, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, ανέτρεψαν το σκορ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 14-13 υπέρ τους.

Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα δεν έλαβε τέλος ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν σε διαδοχικές ανατροπές και να μπαίνουν στα αποδυτήρια στο 28-31.

Με την επανένερξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο παρκέ και με οδηγό τον Καστανέντα, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, το οποίο και διεύρυναν στην τελική ευθεία του αγώνα για να επικρατήσουν με 76-57.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 11 (1), Μουράτος 10 (3/7 σουτ, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χόρχλερ 12 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θόρντον 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάμης 2, Φλάτεν 4, Γκρόμοβς 8 (8 ριμπάουντ), Δεϊμέζης, Βαζούκης, Ζάρας 4, Καστανέντα 12 (2/5 τρίποντα).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιουκάναν 8 (3 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚάλουμ 3 (1), Μακ 13 (6/12 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Δίπλαρος 6 (2), Χρηστίδης 1, Σάιμπερτ 3 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 3 (6 ριμπάουντ), Τσούκας, Πηλίτσης, Μενέγκα 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/29 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 14/20 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη, 18 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 18/37 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 9/19 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 19 φάουλ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για την 20ή αγωνιστική το Λαύριο αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (9/3, 17:15), ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό AKTOR (10/3, 18:00).