STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Ιωνικός 59-61: Γύρισε χαμένο παιχνίδι και πήρε το διπλό

Οι παίκτες του Ιωνικού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Λαυρίου
Οι παίκτες του Ιωνικού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Λαυρίου PHOTO CREDITS: INTIME SPORTS

Ο Ιωνικός γύρισε από το -11 του 34ου λεπτού και χάρη σε καλάθι του Γιουτζίν Τζέρμαν στα 36'' για το τέλος, πήρε την εκτός έδρας νίκη σε βάρος του Λαυρίου για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League (61-59).

Με την άμυνά του να παίρνει άριστα στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός γύρισε από το -11 του 34ου λεπτού και πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα του Λαυρίου (59-61) για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα δεν προβληματίστηκαν από τα χαμηλά ποσοστά που είχαν στο τρίποντο (20%) και τα πολλά λάθη που έκαναν (18), πάλεψαν μέχρι τέλους και δικαιώθηκαν, εκμεταλλευόμενοι τις λανθασμένες επιλογές των γηπεδούχων στην τελική ευθεία του αγώνα.

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν (16 πόντοι) ήταν για ακόμη μια φορά ο παίκτης που ηγήθηκε της προσπάθειας των κυανόλευκων, οι οποίοι όμως έχασαν -στη διάρκεια του αγώνα- τον Κωστή Γόντικα με πρόβλημα τραυματισμού.

Το Λαύριο είχε από νωρίς τον έλεγχο της κατάστασης, εκμεταλλευόμενο δύο στοιχεία. Αφενός το γεγονός πως ο Μάρκους Λιούις τελείωνε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, αφετέρου την αστοχία των παικτών του Ιωνικού. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/18 σουτ εντός παιδιάς στην πρώτη περίοδο, κάτι που μετέτρεψε σε... φυσιολογικό το διψήφιο προβάδισμα του Λαυρίου (20-10 στο 10').

Σταδιακά πάντως, ο Γιουτζίν Τζέρμαν ανέλαβε πρωτοβουλίες, βελτιώνοντας παράλληλα τα ποσοστά και τις αποφάσεις του. Ακόμη κι έτσι όμως, η ουσία δεν άλλαξε πολύ για τις δύο ομάδες, με το Λαύριο να πηγαίνει στα αποδυτήρια, έχοντας το +7 (37-30) ως παρακαταθήκη για τη συνέχεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε χαμηλό ρυθμό, πολλά άστοχα σουτ και λάθη, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε πρόβλημα για τους γηπεδούχους. Παρά το γεγονός πως δεν υπήρχε κάποιος να ξεχωρίζει σε επίπεδο σκοραρίσματος, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη διατήρησε το προβάδισμα, έχοντας βρει παράλληλα τον τρόπο να περιορίσει την δράση του Γιουτζίν Τζέρμαν.

Δεδομένης της εικόνας που είχε η αναμέτρηση, αλλά και του +11 (55-44) του 34ου λεπτού, όλα έδειχναν πως η νίκη θα καταλήξει στην πλευρά του Λαυρίου. Οι παίκτες του Ιωνικού δεν σταμάτησαν όμως να παλεύουν και να μοχθούν στην άμυνα. Κι ας έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με το παιχνίδι να κρέμεται από μια κλωστή, ο Γιουτζίν Τζέρμαν έδωσε το προβάδισμα στον Ιωνικό (59-61) στα 39.1'' για το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν εν τέλει τη νίκη, αφού ακολούθησαν δύο σερί χαμένα σουτ τριών πόντων από τον Μάρκους Λιούις και τον Βασίλη Μουράτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Τζιοπάνος - Θεοδωρόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 8 (0/3 τρίποντα), Κάρτερ 7 (1), Μουράτος 11 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κακλαμανάκης 7 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 4 (7 ριμπάουντ), Νικολαΐδης, Σμιθ 8, Αμίνου 7 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κολοβέρος (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Τζέρμαν 16 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 λάθη), όουενς 8 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 9 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος, Αθηναίου 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γόντικας, Γκιουζέλης 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 22/43 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 3/5 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 14/31 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 7 επιθετικά), 9 ασίστ, 18 λάθη, 13 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μια βδομάδα, το Λαύριο παίζει εκτός έδρας με τον Κολοσσό (13/11, 17:00), ενώ ο Ιωνικός θα επιστρέψει στο γήπεδό του, για να υποδεχθεί τον Προμηθέα (13/11, 17:00).