STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Άρης 68-64: Ο Σάβατζ υπέγραψε τη νίκη των γηπεδούχων

EUROKINISSI

Σε ένα ματς ντέρμπι από την αρχή μέχρι και το τέλος το Λαύριο πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη απέναντι στον Άρη με 68-64 με τον Σάβατζ να υπογράφει τη σπουδαία νίκη της ομάδας των Μεσογείων.

Το ματς στο Λαύριο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους γηπεδούχους να αντέχουν στην πίεση του Άρη και εν τέλει να παίρνουν μεγάλη νίκη με 68-54 για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Μουράτος άνοιξε το δρόμο για την νίκη με βολές, ο Σάβατζ όμως ήταν εκείνος που την υπέγραψε καθώς με κλέψιμο και κάρφωμα έκλεισε το παιχνίδι.

Πλέον το Λαύριο έκανε άλμα για την είσοδό του στην οκτάδα και συνεχίζει να ελπίζει για τη συνέχεια. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Μουράτος είχε 15 πόντους και ο Σάβατζ 14. Για τον Άρη ο Κάουαν είχε 19 πόντους με 1/9 τρίποντα και οι Τζούστον και Λόκετ από 14.

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά. Λαύριο και Άρης εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ, πληρώνοντας ουσιαστικά ορισμένες λάθος επιλογές στην επίθεση. Σταδιακά το Λαύριο έχτισε μία μικρή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με πέντε πόντους, με τους Βον και Γουίλιαμς να οδηγούν την ομάδα επιθετικά.

Ο Άρης ωστόσο δεν άφησε την ομάδα των Μεσογείων να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, ισοφάρισε το ματς σε 33-33, όμως ο Νικολαΐδης με τρίποντό του έδωσε ανάσα στο Λαύριο. Ο Κάουαν ισοφάρισε εκ νέου με το σκορ στη λήξη του πρώτου μισού να είναι ισόπαλο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό εκεί όπου Λαύριο και Άρης πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Άρης με τον Κάουαν να είναι καθοριστικός αποσπάστηκε με 6 πόντους σχεδόν τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Μουράτος άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη με βολές και ο Σάβατζ υπέγραψε την επικράτηση των γηπεδούχων με κλέψιμο και κάρφωμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας-Τσολάκος-Δαρλαμήτσος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 36-36 48-46, 68-64

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βον 16 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάβατζ 14 (4), Νικολαΐδης 6 (2), Μουράτος 15 (5/9 δίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 4, Σάντερς, Αμίνου 2, Γουίλιαμς 9 (3), Περσίδης 2, Γερομιχαλός

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούστον 14 (5/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Κάουαν 19 (4/9 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Λόκετ 14 (5/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Καμάρας 3 (1), Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης, Κώττας 1.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαύριου: 10/23 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 12/14 βολές, 39 ριμπάουντ (29+10), 15 ασίστ, 21 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 16/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 14/20 βολές, 41 ριμπάουντ (26+15), 15 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Λαύριο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ιωνικό (26/3, 17:00) ενώ ο Άρης θα υποδεχτεί τον Προμηθέα (27/3, 17:00)