STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - Λαύριο 66-75: Διπλό χάρη στο εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο

Οι παίκτες του Λαυρίου στον εκτός έδρας αγώνα με τη Λάρισα
Οι παίκτες του Λαυρίου στον εκτός έδρας αγώνα με τη Λάρισα PHOTO CREDITS: INTIME SPORTS

Το Λαύριο ήταν καταιγιστικό στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, και πήρε τη νίκη απέναντι στη Λάρισα (75-66), για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η Λάρισα είχε τον πρώτο λόγο για τρεις περιόδους, στην τελική ευθεία όμως το Λαύριο αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικό, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη (75-66) για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη δεν είχαν καλό επιθετικό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο και με τον Τάισον Κάρτερ να αναλαμβάνει δράση στο β' μέρος, έφτασαν στη νίκη, τη δεύτερη σε τρεις αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τάισον Κάρτερ, που σημείωσε τους 17 από τους 19 πόντους του στο β' μέρος, σε ένα παιχνίδι που δεν αποκλείεται να αποδειχθεί το τελευταίο του Τζέι Θρετ με τη φανέλα της Λάρισας.

Η Λάρισα ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά του αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που δυσκολευόταν να δημιουργήσει και να εκτελέσει. Το Λαύριο ξεκίνησε με 1/9 σουτ εντός παιδιάς, γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν μέχρι το +15 (17-2 στο 4'), δείγμα της καθολικής υπεροχής στο παρκέ.

Σταδιακά πάντως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση. Όχι με τους βασικούς τους, αλλά με παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (βλ. Πέτρος Γερομιχαλός, Νίκος Περσίδης) και έδωσαν μαζεμένους πόντους. Η ανατροπή ήρθε γρήγορα για το Λαύριο (24-25 στο 15'), για να ξεκινήσει το... ντέρμπι.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια, με τον Τζέιλεν Χάντσον και τον Τζέι Θρετ να αποτελούν τον βασικότερο λόγο για το +7 (57-50) της Λάρισας στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στα λεπτά που ακολούθησαν όμως, το μπλακ άουτ των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου αρκούσε για να φέρει σε θέση οδηγού το Λαύριο.

Ο Τάισον Κάρτερ πήρε μπροστά, ο Μάρκους Λιούις έκανε δύο εντυπωσιακά καρφώματα και κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή, φτάνοντας στην τελική επικράτηση (75-66) για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Ξενικάκης - Λουλουδιάδης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάντσον 20 (4/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Θρετ 15 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κρουμπάλι 12 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζάρας 5 (1/4 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 4 (1/8 σουτ), Καράμπελας.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λιούις 9, Κάρτερ 19 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μουράτος 9 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (3/10 δίποντα, 1/2 βολές), Γκόινς 2 (9 ριμπάουντ), Νικολαΐδης, Σμιθ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Αμίνου 6, Περσίδης 8 (1), Γερομιχαλός 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 16/35 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 18 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 23/48 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 11/18 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, το Λαύριο υποδέχεται τον Απόλλωνα Πάτρας (24/10, 17:00), ενώ η Λάρισα θα δοκιμαστεί εκτός έδρας από τον Προμηθέα (23/10, 17:00).