STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - Άρης 84-81: Ο Μούντι σφράγισε τη νίκη για τους Θεσσαλούς σε δραματικό φινάλε

Ο Στέφαν Μούντι απέναντι στον Άρη
Ο Στέφαν Μούντι απέναντι στον Άρη EUROKINISSI SPORTS

Σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Λάρισα επικράτησε του Άρη με 84-81 με βολές του Στέφαν Μούντι στα 4.2'' πριν από την λήξη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Έπειτα από 28 ημέρες αγωνιστικής απραξίας, η Λάρισα επέστρεψε δυναμικά και επικράτησε με 84-81 του Άρη στο κλειστό της Νεάπολης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Μούντι και Κρουμπάλι, καθοριστικό τον Παπαντωνίου και έβαλαν δύσκολα στους Θεσσαλονικείς που είχαν να αγωνιστούν από τις 11 Δεκεμβρίου κόντρα στον Άρη.

Το ματς έγινε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν από το -10, μείωσαν στον πόντο και προηγήθηκαν ένα λεπτό πριν από το τέλος. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Παπαντωνίου πέρασαν και πάλι μπροστά, ενώ μία άμυνα της Λάρισας (δόθηκε τζάμπολ και το βελάκι έδειξε κατοχή των γηπεδούχων) οδήγησε σε φάουλ του Άρη και στις δύο εύστοχες βολές του Μούντι που χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους. Πλέον η Λάρισα βρίσκεται στο 3-7, την ώρα που ο Άρης είναι στο 5-5. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Κρουμπάλι με 20 πόντους ενώ για τους Θεσσαλονικείς κορυφαίοι ήταν ο Κάουαν με 24 και ο Χάνλαν με 21.

Με προβάδισμα οκτώ πόντων μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι που έδειξαν πιο έτοιμοι, σε σύγκριση με τον Άρη που μπήκε μουδιασμένα στο ματς. Κάουαν και Χάνλαν ανέλαβαν να ξεκολλήσουν τους Θεσσαλονικείς που συμμάζεψαν τα πράγματα και μείωσαν στο σκορ στα τέλη της πρώτης περιόδου (22-19). Με τον Χάνλαν στον πάγκο, η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε και πάλι μία μικρή διαφορά στο ματς έχοντας τις διπλάσιες ασίστ (8 αντί 4) από τους φιλοξενούμενους. Ο Άρης έδωσε 13 πόντους από τα λάθη του, ωστόσο αντέδρασε και από εκεί που έχανε με 10 πόντους μάζεψε τη διαφορά στον πόντο με πρωτοβουλίες των Χάνλαν και Κάουαν. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και πήγαν στα αποδυτήρια στο +4 (45-41).

Με ακόμα πιο πιεστική άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, η Λάρισα ανέκτησε διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Άρη και παρά την εξαιρετική παρουσία του Κάουαν στο ματς, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 10. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε μερικά λάθη των γηπεδούχων και μείωσε στους πέντε (73-68), με τον Κέλι να φέρνει τη διαφορά στους τρεις. Στα 1'37'' πριν από το τέλος, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με καλάθι και φάουλ του Κάουαν, ωστόσο ένα τρίποντο του Παπαντωνίου, μία σπουδαία άμυνα που οδήγησε σε αλλαγή κατοχής για τους γηπεδούχους και δύο βολές του Μούντι, σφράγισαν τη νίκη για τους Θεσσαλούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης Ι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 20 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 14 (4/7 δίποντα), Γκριν 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 24 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9 (3/5 δίποντα), Χάνλαν 21 (3/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Κελί 12 (5/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3.

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 19/31 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 25/34 βολές, 29 ριμπάουντ (24+5), 19 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 20/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 17/27 βολές, 32 ριμπάουντ (22+10), 19 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Λάρισα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ιωνικό (22/1, 17:00), ενώ ο Άρης θα υποδεχτεί στη Θεσσαλονίκη τον Απόλλωνα Πάτρας (22/1, 17:00).