ΜΠΑΣΚΕΤ

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με σκορ 63-60 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στον τελικό του Φάιναλ Φορ που διεξήχθη στη Λευκάδα, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του εντός συνόρων!

Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του -10 (31-21, 16'08") και επικράτησε του Παναθηναϊκού με σκορ 63-60, κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας στο Φάιναλ Φορ της Λευκάδας και επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του στο γυναικείο μπάσκετ!

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα

Που κρίθηκε ο τελικός

Η καθοριστική φάση σημειώθηκε στα 29.7" για το τέλος. Η Σταμάτη αστόχησε για τρεις όμως η Λικέντρα Τζόνσον μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και η Χατζηνικολάου έστειλε τη διαφορά στο +5 (58-63) για τις "ερυθρόλευκες" που διατήρησαν το προβάδισμα.

Η MVP

Η Λικέντρα Τζόνσον φορτώθηκε με τρίτο φάουλ λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο τελείωσε το ματς ως πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 15 πόντους (3/4 βολές, 6/14 δίποντα), 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 30'58".

Η Νταϊάνα Ντέλβα ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό, σκοράροντας όλους τους πόντους του "τριφυλλιού" στο 7-4 (1'55"). Παρ' όλα αυτά, η Αμερικανίδα σέντερ φορτώθηκε με 2ο φάουλ στο 3'55" κι έδωσε τη θέση της στην Παντέλη για τον Παναθηναϊκό που βρήκε ρυθμό στην επίθεση, προηγήθηκε με +7 (20-13) ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 20-15, έχοντας 53% στα δίποντα (53%) αντί 33% (3/9) των "ερυθρόλευκων".

Εν συνεχεία η Μπόνη μείωσε σε 26-21 όμως οι "πράσινες" έκαναν σερί 5-0 και προηγήθηκαν με +10 (31-21, 16'08") με το μακρινό σουτ της Κυριακοπούλου ενώ στο μεσοδιάστημα η Λικέντρα Τζόνσον φορτώθηκε με τρίτο φάουλ! Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ του 33-25, με τις Ντέλβα (11π.), Κυριακοπούλου (9π.) να ηγούνται της επίθεσης του "τριφυλλιού" σε αυτό το διάστημα.

Παρ' όλα αυτά, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού ήλθε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έκανε επιμέρους σκορ 14-2 (35-39)! Οι επιθετικές πρωτοβουλίες της Τζόνσον διαμόρφωσε το 43-48 στο 30' ωστόσο ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε με τα τρίποντα της Κυριακοπούλου (54-55, 36'40"). Η Ντέλβα αποχώρησε με 5ο φάουλ ενώ η κρίσιμη φάση σημειώθηκε στα 29.7" για το τέλος! Η Σταμάτη αστόχησε για τρεις όμως η Τζόνσον μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και η Χατζηνικολάου έκανε το 58-63!

Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Γυναικών που διεξήχθη στη Λευκάδα!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-25, 43-48, 60-63.

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6, Αλμπάνεζ 4, Αυτζή, Καλημέρη, Παντέλη 2, Σλούκα, Δίελα 3, Λύμουρα 11, Πατεράκη, Ντέλβα 16, Κυριακοπούλου 18 (4).

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 13 (3), Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 6, Μπαλτά, Χαλιβέρα 10 (2), Τζόνσον 15, Κοσμά 3 (1), Παπαμιχαήλ 2, Κριστόφερσον 9 (1).