STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Περιστέρι bwin 104-93: Οι Ροδίτες πήραν τη νίκη σε ματσάρα δύο παρατάσεων

ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ ΧΑΡΗΣ / INTIME SPORTS

Σε ένα τρομερό ματς που χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να αναδείξει νικητή, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε τη νίκη απέναντι στο Περιστέρι bwin με το χορταστικό 104-93.

Ένα τρομερό παιχνίδι έλαβε χώρα στην Ρόδο, με Κολοσσό και Περιστέρι bwin να δίνουν μία τρομερή μάχη, η οποία ανέδειξε νικήτρια την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έπειτα από δύο παρατάσεις με 104-93 στην πρεμιέρα της Basket League.

Για τους νικητές ο Γιόργκενσεν έκανε σπουδαίο ματς με 21 πόντους (5/10 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, με τους Μπραΐκοβιτς (18 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Πόλεϊ (19 πόντους, 5 ριμπάουντ) να βγαίνουν μπροστά στα κρίσιμα σημεία και να κάνουν την διαφορά.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κορυφαίος ήταν ο "διπλός" Ράγκλαντ με 25 πόντους και 10 ασίστ, με τον Κένι Γουίλιαμς να ακολουθεί με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Κολοσσός πηγαίνει στο Λαύριο (16/10, 20;15), ενώ το Περιστέρι bwin υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (14/10, 20:15).

Πολύ καλός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα δεκάλεπτο. Στην πρώτη περίοδο το Περιστέρι bwin είχε τον πρώτο λόγο, με τον Κένι Γουίλιαμς να οδηγεί την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, βρισκόμενος σε πολύ καλή μέρα επιθετικά με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός Ρόδου βελτιώθηκε αισθητά, περιορίζοντας τους κυανοκίτρινους στους 12 πόντους. Σκορ ημιχρόνου το 42-39, με την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα να προηγείται με τρεις.

Ο Κολοσσός πάτησε το "γκάζι" στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, συνεχίζοντας την πολύ καλή του εικόνα με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Με μπροστάρη τον Γιόργκενσεν που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου πίσω από τα 6μ75, οι Ροδίτες έφτασαν ακόμη και σε διψήφια διαφορά (56-44). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ροκάνισε την διαφορά, με τον Ράγκλαντ να είναι άξιος συμπαραστάτης του Γουίλιαμς και το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι δύο βολές του Γόντικα έφεραν τον Κολοσσό στο +5 (77-72), ωστόσο ήρθε άμεσα η απάντηση από Ράγκλαντ και Γουίλιαμς με δύο διαδοχικά τρίποντα που έβαλαν το Περιστέρι bwin μπροστά στο σκορ. Ο Γιόργκενσεν με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (80-80) με την τελευταία επίθεση να είναι στα χέρια του Περιστερίου bwin. Ο Ράγκλαντ βρήκε σίδερο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Μπραΐκοβιτς σκόραρε τέσσερις διαδοχικούς πόντους βάζοντας σε θέση οδηγού τον Κολοσσό (84-82). Ο φόργουορντ των Ροδιτών σκόραρε εκ νέου για το 86-84, με τον Ρένφρο να απαντά με κάρφωμα 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (86-86). Ο Γιόργκενσεν αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση. Ο Πόλεϊ σκόραρε ένα κρίσιμο καλάθι και φάουλ δύο λεπτά πριν το φινάλε, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +5 (95-90). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με 104-93.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Χριστινάκης, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80, 86-86, 104-93.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 21 (5/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ). Ουτόμι 13 (4 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 18 (7 ριμπάουντ), Πόλεϊ 19 (5 ριμπάουντ), Περάντες 9 (14 ασίστ), Κολοβέρος 3, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 8, Χατζηνικόλας, Καμαριανός 2, Γόντικας 6, Σίμονς 5.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 25 (10 ασίστ), Πουλιανίτης 3, Γουίλιαμς 21 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης 4, Μήτρου-Λονγκ 16 (4 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς, Ξανθόπουλος, Χατζής, Χαντς 6, Κασελάκης 6, Ρένφρο 12 (4 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/41 δίποντα (58%), 11/28 τρίποντα (39%), 23/29 βολές (79%), 41 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 26/55 δίποντα (47%), 7/22 τρίποντα (31%), 20/24 βολές (83%), 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για την δεύτερη αγωνιστική ο Κολοσσός ταξιδεύει στο Λαύριο (16/10, 20:15), ενώ το Περιστέρι bwin υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (14/10, 20:15).