STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Λαύριο 90-87: Ανατροπή στην ανατροπή και τρίτη σερί νίκη

ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ ΧΑΡΗΣ / INTIME SPORTS

Με τον Μάικλ Ντίξον και τον Δημήτρη Κατσίβελη να κάνουν ένα βήμα μπροστά την κατάλληλη στιγμή, ο Κολοσσός γύρισε από το -12 του 26ου λεπτού και επιβλήθηκε εντός έδρας του Λαυρίου (90-87), για την τρίτη σερί νίκη στη Basket League.

Απολαυστικό ήταν το παιχνίδι του Κολοσσού με το Λαύριο για την 11η αγωνιστική της Basket League. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στην ανατροπή, γύρισαν από το -12 του 26ου λεπτού και πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα (90-87), δίνοντας συνέχεια στην ανοδική πορεία του τελευταίου μήνα.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης και ο Μάικλ Ντίξον ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά για τους νικητές, ιδίως από τα μισά της τρίτης περιόδου κι έπειτα, με τον πρώτο να έχει 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και τον δεύτερο να προσφέρει 16 πόντους με 6/9 σουτ και 3/3 βολές, ενώ με νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) έκλεισε την αναμέτρηση ο Κρις Κόφι.

Για το Λαύριο, οι 27 πόντοι (με 9/11 σουτ και 5/5 βολές) του Αρ Τζέι Κόουλ και η γεμάτη εμφάνιση του Σίριλ Λάνγκεβιν (10 πόντοι και 9 ριμπάουντ σε 20'21'') δεν έδωσαν κάτι επί της ουσίας.

Ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός στην εκκίνηση, σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο και πήρε γρήγορα το προβάδισμα (17-11 στο 6'), το οποίο μάλιστα έφτασε σε διψήφια επίπεδα πριν καν βγει η πρώτη περίοδο (27-17 στο 9'). Πολύ γρήγορα όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Μέσα σε τρία λεπτά.

Από το 14' έως το 17' το Λαύριο κυριάρχησε, με πρωταγωνιστή τον Αρ Τζέι Κόουλ. Ο γκαρντ των φιλοξενούμενων σκόραρε κατά ριπάς, αποτελώντας τη βασική αιτία για τα 8/9 σουτ που είχε το Λαύριο σε αυτό το διάστημα, κατά το οποίο το -13 (35-22 στο 14') έγινε +3 (41-44 στο 17') για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Η αυτοπεποίθηση είχε αλλάξει στρατόπεδο πλέον, με τον Κολοσσό να παλεύει για την ανατροπή, αλλά να μην έχει την αμυντική συνέπεια για να τα καταφέρει. Σε τέτοιο βαθμό μάλιστα, που το προβάδισμα των κυανοκίτρινων έφτασε μέχρι το +12 (52-64 στο 26'), ενόσω το περιφερειακό σουτ παρέμενε η μεγάλη δύναμη του Λαυρίου.

Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει όμως! Ο Δημήτρης Κατσίβελης με τον Μάικλ Ντίξον έκαναν ένα βήμα μπροστά, πέτυχαν προσωπικά καλάθια και κουβάλησαν τον Κολοσσό μέχρι την ανατροπή. Παρά το 27% στο τρίποντο, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και έφτασαν αυτοί σε θέση να ελέγχουν την κατάσταση χάρη στο +4 (88-84) με 1'42'' για το τέλος.

Δύο χαμένες βολές του Σίριλ Λάνγκεβιν στα 49'' και ένα χαμένο σουτ τριών πόντων του Σέιβιον Φλαγκ στα 30'' ουσιαστικά έγραψαν τον επίλογο της προσπάθειας του Λαυρίου για νέα ανατροπή, με τον Κολοσσό να διατηρείται μπροστά μέχρι το φινάλε και να φτάνει στις τρεις διαδοχικές νίκες στη Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Πουρσανίδης Κ. - Θεοδωρόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 48-49, 64-71, 90-87.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Όσμπορν (0/2 σουτ), Ντίξον 16 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Χατζηδάκης 6, Κατσίβελης 21 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ιορδάνου, Κένταλ 11 (1), Μορέιρα 10 (4 λάθη), Κόφι 14 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τιγκ 12 (1/5 τρίποντα).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 10 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Κόουλ 27 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Ρεμί 2, Κουζέλογλου 9 (4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός3 (1), Γκρέι 3 (1), Νικολαΐδης Αλ. 2, Λάνγκεβιν 10 (4/7 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Ζάρας 12 (2), Κολοβέρος 9 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 28/43 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 19/27 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 21/36 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 15/24 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός υποδέχεται τον Ιωνικό (14/1, 16:00), ενώ το Λαύριο δοκιμάζεται εκτός έδρας απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας (14/1, 16:00) στην αυλαία του β' γύρου της Basket League.