NBA

Κινγκς - Τίμπεργουλβς 120-134: Ξύπνησαν στην τρίτη περίοδο και έφυγαν με το διπλό

Ⓒ 2021 RANDALL BENTON/ASSOCIATED PRESS

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, έπαιξαν καλό μπάσκετ στο τρίτο δωδεκάλεπτο και έφυγαν με το διπλό από το Σακραμέντο, καθώς επικράτησαν των Κινγκς με 134-120 και έφτασαν τις 15 νίκες για φέτος στο NBA.

Στο 15-43 βρίσκονται πλέον οι Τίμπεργουλβς στην Δυτική Περιφέρεια του NBA, παραμένουν ουραγοί του πρωταθλήματος, παρά την μεγάλη εκτός έδρας νίκη τους επί των Κινγκς με 134-120.

Οι "Λύκοι" παρότι δεν μπήκαν καλά στο ματς, βρήκαν τα πατήματά τους και από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά ισοφάρισαν και πέρασαν και μπροστά στο σκορ με ένα σερί 8-0, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση. Έτσι, στο τέταρτο και τελευταίο δωδεκάλεπτο επέβαλαν τον ρυθμό τους, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και έφυγαν με το διπλό από το Σακραμέντο.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Έντουαρντς και Ράσελ που πέτυχαν από 28 πόντους, ενώ ο Καρλ Άντονι Τάουνς σταμάτησε στους 26.

Όσο για τους ηττημένους, οι Μπαρνς και Χάρκλες έβαλαν από 20 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 43-39, 74-74, 104-99, 120-134

ΚΙΝΓΚΣ: Μπαρνς 20 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρκλες 20 (7 ριμπάουντ), Γουαιτσάιντ 12 (7 ριμπάουντ), Χιλντ 11, Φοξ 14 (6 ασίστ), Χαλιμπάρτον 7 (9 ασίστ), Μετού 16, Ράιτ 14, Ντέιβις 6, Σίλβα, Τζέιμς, Τζόουνς, Ράμσει

ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ: Οκόγιε 10, ΜακΝτάνιελς 13 (6 ριμπάουντ), Τάουνς 26 (9/17 σουτ, 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντουαρντς 28 (11/21 σουτ), Ρούμπιο 6 (11 ασίστ), Ράσελ 28 (6 ασίστ, 6/8 τρίποντα), ΜακΛάφλιν 6, Ερναγκόμεζ 5, Βάντερμπιλτ 2, Ριντ 10, Ντέιβις, Λέιμαν, Κάλβερ