NBA

Κινγκς - Λέικερς 132-127: Ο σούπερ Βεζένκοβ και το Σακραμέντο "μαύρισαν" την 20η επέτειο του ΛεΜπρόν Τζέιμς

Ο Σάσα Βεζένκοβ
Ο Σάσα Βεζένκοβ Ⓒ 2023 RYAN SUN/ ASSOCIATED PRESS

Ο Σάσα Βεζένκοβ κέρδισε το χειροκρότημα στην εντός έδρας νίκη των Κινγκς επί των Λέικερς (132-127), σε αγώνα που κρίθηκε μετά από 53 λεπτά. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε τα πάντα, στο τέλος όμως λύγισε στο μέρος στο οποίο έπαιξε για πρώτη φορά ως επαγγελματίας πριν από 20 χρόνια.

Το βράδυ ήταν ιστορικό. Ήταν η 20η επέτειος από το ντεμπούτο του ΛεΜπρόν Τζέιμς στο NBA. Ήταν ακόμη πιο ιστορικό, καθώς η πρώτη εμφάνιση του Βασιλιά είχε γίνει στο Σακραμέντο. Η Λίγκα δεν έβαλε τυχαία τον αγώνα των Κινγκς με τους Λέικερς σε αυτή την ημερομηνία, δεν έβαλε τυχαία τον Ντέρεκ Ρίτσαρντσον στην τριάδα των διαιτητών (είχε σφυρίξει και στις 30 Οκτωβρίου του 2003 στην ARCO Arena), ωστόσο αυτοί που πανηγύρισαν ήταν οι φίλοι της ομάδας του Σακραμέντο που πήρε την νίκη (132-127) σε ένα τρελό παιχνίδι με σασπένς μέχρι το φινάλε.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν πολύ καλός στα 18 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ο ΝτιΆαρον Φοξ έκλεισε τον αγώνα με γυρισμένο αστράγαλο αλλά ήταν και ηγέτης και clutch, ο Κίγκαν Μάρεϊ κι ο Ντομάντας Σαμπόνις ακολούθησαν κι ο Μαλίκ Μονκ με τον Κέβιν Χέρτερ καθάρισαν τη μπουγάδα στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι Κινγκς πήραν ένα ματς που το είχαν τεράστια ανάγκη, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους μετά από την ήττα από τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και το γεγονός ότι το πήραν στην παράταση, χωρίς τον Λιθουανό σέντερ που είχε αποβληθεί με έξι φάουλ, δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στο αποτέλεσμά τους.

Στο 2-1 οι Κινγκς, στο 1-2 οι Λέικερς που είδαν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να γεμίζει τη στατιστική του με μαγικό τρόπο (27 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 39 λεπτά), να κάνει τα πάντα για να φύγει νικητής, αλλά να λυγίζει στο μέρος από το οποίο ξεκίνησαν όλα ακριβώς πριν από δύο δεκαετίες. Ο Άντονι Ντέιβις (30 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ) ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακός, στο τέλος όμως από την ομάδα του έλειψε ένα μεγάλο σουτ, μία μεγάλη άμυνα και οι Λιμνάνθρωποι λύγισαν στα σημεία. Σε ένα πραγματικά χορταστικό, σε ένα πραγματικά καταπληκτικό ματς.

56-44 οι πόντοι στη ρακέτα, 7-22 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 46-28 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 10-15 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 20-16 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο απολογισμός του Σάσα Βεζένκοβ

Έβαλε το πρώτο του καλάθι 11 δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του στο ματς, λίγο μετά πήρε το σκριν και εκτέλεσε για το πρώτο του τρίποντο, πήγε και για το δεύτερο που θα σήκωνε το γήπεδο στο πόδι αλλά βρήκε σίδερο. Ξαναβρήκε σίδερο σε ανοιχτό σουτ από τη γωνία μετά από ωραία κίνηση για να ξεμαρκαριστεί.

Ο Μπράουν τον σήκωσε νωρίς στην τρίτη επειδή ήταν εκνευρισμένος με τη διστακτικότητα του Κίγκαν Μάρεϊ, όμως ο νεαρός των Κινγκς πήρε αμέσως σουτ, το έβαλε κι ο Σάσα γύρισε στον πάγκο χαμογελαστός. Σκόραρε από την κορυφή για το 82-75 όταν οι Λέικερς έγιναν απειλητικοί, πάλεψε με πείσμα στην άμυνα, έβαλε γκολ-φάουλ για το 90-86 στις αρχές της τέταρτης όταν διάβασε σωστά τη φάση και έκοψε προς το καλάθι για να πάρει την ασίστ του Μονκ. Κι αποχαιρέτησε, για να γυρίσει για το φινάλε καθώς ο Σαμπόνις αποβλήθηκε με έξι φάουλ.

Πολύ καλή η κίνησή του στον χώρο, σωστές (πλην μίας) οι εκτελέσεις του, προσπάθησε περισσότερο στην άμυνα. Οι συμπαίκτες του έχουν αρχίσει να τον εμπιστεύονται, ακόμη και παιδιά όπως ο Μίτσελ και ο Μονκ που δεν έχουν το... κουμπί της πάσας στο "τηλεχειριστήριό τους", ο Σάσα δεν παίζει όσο θα θέλαμε να παίζει, δείχνει όμως καλύτερος μέρα με την ημέρα, αγώνα με τον αγώνα.

• σε 18:21

Πώς πήγε το ματς στην παράταση; Ο Κίγκαν Μάρεϊ είχε το ανοιχτό σουτ, του το έφτιαξε ο Φοξ για την ακρίβεια, βρέθηκε όμως 5-7 εκατοστά πίσω από το σημείο που ήθελε με αποτέλεσμα το τρίποντό του να είναι "κοντό" και να βρει στο εμπρός μέρος της στεφάνης. Κι όμως, με τους Φοξ - Σαμπόνις εκτός, ο "Βασιλιάς Μονκ" (Μαλίκ σημαίνει Βασιλιάς στα αραβικά) έκανε το step-up και διέλυσε τον ανταγωνισμό με 11 πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο.

Επόμενος αγώνας για τους Κινγκς τα ξημερώματα της Πέμπτης (2/11 στις 04:00) στο Σαν Φρανσίσκο με τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 41-28, 66-55, 87-83, 115-115 (κ.α.), 132-127

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Μάικ Μπράουν): Μπαρνς 8 (3/9 σουτ), Μάρεϊ 17 (3/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαμπόνις 12 (5/8 σουτ, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χέρτερ 12 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φοξ 37 (11/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μονκ 22 (4/9 τρίποντα), Βεζένκοβ 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ σε 18:21), Μίτσελ 5 (1), ΜακΓκί 4, Ντουάρτε 4, Έντουαρντς

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΙΚΕΡΣ (Ντάρβιν Χαμ): Πρινς 20 (5/13 τρίποντα), Τζέιμς 27 (8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 λάθη σε 39 λεπτά), Ντέιβις 30 (10/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ σε 41:1), Ριβς 5 (1/12 σουτ), Ράσελ 17 (5/13 σουτ, 9 ασίστ), Βίνσεντ 2, Χατσιμούρα 11 (2), Ρέντις, Χέιζ 4, Γουντ 11 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Σακραμέντο Κινγκς: 32/56 δίποντα, 17/48 τρίποντα, 17/24 βολές, 56 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 10 λάθη, 28 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Λος Άντζελες Λέικερς: 28/53 δίποντα, 15/45 τρίποντα, 26/34 βολές, 69 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 12 λάθη, 22 φάουλ