BASKETBALL CH. LEAGUE

Καρσίγιακα - Περιστέρι bwin 93-88: Δεν τα κατάφερε στην Τουρκία και παίζει τα ρέστα του τον Μάρτιο

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Η Καρσίγιακα επικράτησε του Περιστερίου με 93-88 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του TOP-16 του Basketball Champions League, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται ξανά στις 6 Μαρτίου στο "Ανδρέας Παπανδρέου", εκεί όπου το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη χρειάζεται τη νίκη πάση θυσία ώστε να έχει ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά.

Το Περιστέρι bwin δεν τα κατάφερε κόντρα στην Καρσίγιακα και ηττήθηκε με για την τρίτη αγωνιστική του TOP-16 του BCL. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τα έδωσε όλα στο παρκέ, ανέτρεψε διαφορά 9 πόντων από τη δεύτερη περίοδο (41-32, 17'), ωστόσο δεν έφυγε από την Τουρκία με το πολυπόθητο διπλό στις αποσκευές. Οι γηπεδούχοι ήταν κυριάρχοι τόσο στη μάχη των τριπόντων (12/25 έναντι 9/28), όσο και σε εκείνη των ριμπαόυντ (38 - 30), πανηγυρίζοντας μια μεγάλη εντός έδρας νίκη.

Οι "Πρίγκηπες", πάντως, μείωσαν τη μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργήσει η Καρσίγιακα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και αντιμετωπίζουν τους Τούρκους με την ανατροπή των πέντε πόντων να είναι εφικτή στο "Ανδρέας Παπανδρέου".

Οι νικητές είχαν πολλούς πρωταγωνιστές με τον Βίτο Μπράουν να σημειώνει 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, τον Χίλιαρντ να προσθέτει 18 πόντους και 5 ασίστ. Καθοριστικός και ο Κάρεϊ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποιήσε τόσο ο Λοβ με 20 πόντους, όσο και ο Ραγκλάντ με 18 πόντους και 11 ασίστ, με τον Ντάνγκουμπιτς να αποτελεί άξιο συμπαραστάτη τους με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι bwin με την αποψινή (7/2) εκτός έδρας ήττα του, υποδέχεται τον ίδιο αντίπαλο στην έδρα του σε μια must-win αναμέτρηση προκειμένου να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά. Η Καρσίγιακα έκανε την πρώτη της νίκη στο TOP-16 (1-2) και ταξιδεύει στην Ελλάδα για τη κρίσιμη αναμέτρηση με τους "Πρίγκιπες".

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ και προσέφεραν θέαμα από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με το Περιστέρι bwin να σημειώνει σερί 6-0 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Η Καρσίγιακα ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο 18-21 και τον Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 6 πόντους και 3/3 δίποντα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη συνέχισε να είναι παραγωγική, ωστόσο τα φτωχά πόσοστα ευστοχίας στα τρίποντα (4/14) σε συνδιασμό με την επιθετική δεινότητα των γηπεδούχων, έφεραν την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (41-32, 17') με τη διαφορά στους εννιά πόντους. Ωστόσο τα τρίποντα τόσο του Ντάνγκουμπιτς, όσο και του Γουίλιαμς έφεραν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-44.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο και με ρεσιτάλ τρίποντων του Ραγκλάντ (2 τρίποντα σε ένα λεπτό) έφτασαν τη διαφορά στους επτά πόντους υπέρ του Περιστερίου bwin (53-46, 22'). Ο τρελός ρυθμός του αγώνα και η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων (10/18 τρίποντα) διαμόρφωσαν το σκορ στο 68-63, ενόψει της τελικής ευθείας του ματς.

Στην τέταρτη περίοδο η Καρσίγιακα παρουσιάστηκε αφενός πιο αποτελεσματική και αφετέρου πιο ψύχραιμη από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη στο "σπίτι" της με 93-88.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Σάλινς, Προτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Τζ. Μπράουν 2, Κάρει 15 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ), ΜακΚόλουμ 10 (5 ασίστ), Χαλταλί 2, Σαγίλι, Ακιαζίλι, Κίλικλι, Χίλιαρντ 18 (2/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Β. Μπράουν 23 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπαόυντ, 1 ασίστ), Τσελέπ, Σιπαχί 18 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαρτίν 5, ΜακΚόλουμ 10 (5 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN: (Σπανούλης): Χουγκάζ 6 (2), Λοβ 20 (1), Πουλιανίτης, Ξανθόπουλος, Ζούγρης, Ντάνγκουμπιτς 18 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κασελάκης, Μήτρου-Λονγκ 4, Ράγκλαντ 18 (2/6 τρίποντα, 11 ασίστ), Ρένφρο 3 (4 ριμπάουντ), Τόμπσον 14 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρσίγιακα: 19/36 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 19/23 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 24/39 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 13/18 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική της φάσης των "16" του BCL οι δύο ομάδες θα τεθούν εκ νέου αντιμέτωπες. Αυτή τη φορά το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου" (6/3, 19:30).