ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Καναδάς - Τσεχία 101-103: Μάγκικη πρόκριση των Τσέχων στον τελικό του Προολυμπιακού στην παράταση, σε ματς-έπος

Η ομάδα της Τσεχίας στο Προολυμπιακό τουρνουά της Βικτόρια
Η ομάδα της Τσεχίας στο Προολυμπιακό τουρνουά της Βικτόρια Ⓒ 2021 CHAD HIPOLITO, THE CANADIAN PRESS/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Σατοράνσκι να σημειώνει το νικητήριο καλάθι η Τσεχία επιβλήθηκε με 103-101 του Καναδά σε ματς-έπος στην παράταση στον 1ο ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα. Ονειρεμένος ο Σιλμπ, τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους.

Μυθικό παιχνίδι. Μυθική Τσεχία. Μυθικός Σιλμπ (31 πόντοι). Σε ένα παιχνίδι που θα μνημονεύεται για χρόνια, η Τσεχία επιβλήθηκε του Καναδά (101-103) στην παράταση στον 1ο ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά και προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα (που νίκησε με 81-63 την Τουρκία) με έπαθλο το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ήρωας στο τέλος για τους Τσέχους ο Σατοράνσκι, ο οποίος με σουτ από τα 4.5 μέτρα με ταμπλό διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Τρέι Λάιλς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση των Καναδών.

Νωρίτερα, ο Καναδάς είχε ανατρέψει διαφορά 9 πόντων (85-94) στα τελευταία 44 δευτερόλεπτα του αγώνα για να στείλει το ματς στην παράταση (94-94) χάρη σε τρίποντο του Άντριου Γουίγκινς, ωστόσο στο έξτρα πεντάλεπτο δεν άντεξε την πίεση και λύγισε.

Μαγικός ο Μπλέικ Σιλμπ με 31 πόντους, μαέστρος ο Τόμας Σατοράνσκι με 18 πόντους και 5 ασίστ, κυρίαρχος ο Όντρεϊ Μπάλβιν με 14 πόντους και 19 ριμπάουντ για τους Τσέχους.

Για τον Καναδά, που υπέστη το απόλυτο κάζο αφού είναι ο οικοδεσπότης του Προολυμπιακού, ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 23 πόντους, ο Άντριου Γουίγκινς 22 πόντους και ο Νίκεϊλ Αλεξάντερ-Γουόκερ 21 πόντους.

Η Τσεχία ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι και χάρη σε ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 6-15. Ο Καναδάς ωστόσο απάντησε με ένα δικό του επιμέρους σκορ 11-2, ισοφαριζοντας σε 17-17.Οι Τσέχοι ωστόσο αντέδρασαν πάλι και ξέφυγαν με 17-23 και 22-29, με τον Καναδά να μειώνει ωστόσο στο τέλος της πρώτης περιόδου σε 27-29.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ξεκίνησε ντέρμπι, με την Τσεχία πάντως να καταφέρνει χάρη σε δύο σερί τρίποντα να ξεφύγει με 38-44. Αυτό την βοήθησε πλέον να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να χτίσει σε αυτό το προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-52, με τον Σιλμπ να έχει 16 πόντους.

Στην τριτη περίοδο η Τσεχία ήταν καταιγιστική, ξεφεύγοντας με 49-62. Ο Καναδάς απάντησε τότε με ένα σερί 9-0. μειώνοντας σε 58-62 και λίγο αργότερα σε 60-64, με τον Σιλμπ με τρίποντο να κάνει το σκορ 60-67 το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Τσεχία μπήκε με φόρα και στην τέταρτη περίοδο και βάζοντας μεγάλα σουτ ξέφυγε με 62-74 και 71-80. Οι Καναδοί ωστόσο αντέδρασαν πάλι, μειώνοντας σε 77-80, δείχνοντας ότι δεν τα παρατάνε. Ένα τρίποντο του Σατοράνσκι όμως στην επόμενη φάση για το 77-83 και 3/4 βολές του Πέτερκα (που πήρε την θέση του Μπάλβιν που κέρδισε αντιαθλητικό και μάτωσε το κεφάλι του αποχωρώντας) έκανε το σκορ 77-86 με περίπου δύο λεπτά να μένουν για το τέλος και 85-94 με 44 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Τότε όμως άλλαξαν όλα.

Με το παιχνίδι να μοιάζει να έχει κριθεί, οι Τσέχοι έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους. Λάθος πάσες, άστοχες βολές, αχρείαστα φάουλ. Και αυτό ήταν που εκμεταλλεύτηκε ο Καναδάς βάζοντας μεγάλα σουτ τρέχοντας ένα σερί 9-0, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Γουίγκινς με 10 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, με το οποίο ισοφάρισε σε 94-94, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, με την ψυχολογία με το μέρος του, ο Καναδάς ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 για να ξεφύγει με 99-94. Η Τσεχία ωστόσο απάντησε με ένα σερί 7-0 για να περάσει μπροστά με 99-101, για να ισοφαρίσει ο Γουίγκινς στην επόμενη φάση σε 101-101. Στην τελευταία επίθεση των Τσέχων όμως ήρθε το σουτ του Σατοράνσκι για το 101-103 από την κορυφή της ρακέτας με ταμπλό, για να αστοχήσει στο τέλος ο Λάιλς, με τους Τσέχους να πανηγυρίζουν μία δίκαιη πρόκριση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-29, 44-52, 60-67, 94-94, 101-103

ΚΑΝΑΔΑΣ (Νερς): Αλεξάντερ-Γουόκερ 21 (2), Μπάρετ 23 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπένετ, Ντορτ 6 (1), Τζόζεφ 3, Λάιλς 10 (11 ριμπάουντ), Μέλντερ, Νίκολσον 10, Πάουελ 6 (1), Γουίγκινς 22 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Αούντα 16, Μπάλβιν 14 (19 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 7 (1), Πέτερκα 3, Σατοράνσκι 18 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σιλμπ 31 (7 τρίποντα, 7 ασίστ), Σενχάλ, Σιρίνα 6 (2), Βέσελι 8 (8 ριμπάουντ), Βιοράλ