ΝΗΑΡ ΗΣΤ

Ηρακλής-Νήαρ Ηστ: 85-69

Ηρακλής-Νήαρ Ηστ

Πανηγυρική πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου πήρε ο Ηρακλής που νίκησε με 85-69 τη Νήαρ Ηστ

Ο "Γηραιός" διατήρησε το αήττητο απέναντι στη Νήαρ στους αγώνες που έχουν γίνει στο "Ιβανώφειο" (συνολικά 9-0) και πλέον θα αποτελέσει τον μοναδικό εκπρόσωπο της Α2 στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.
Το ξεκίνημα άνηκε στους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 11-5 στα μισά της περιόδου, αλλά στη συνέχεια η Νήαρ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 15-15. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς ήταν ντέρμπι με τον "Γηραιό" να προσπαθεί να τρέξει και τους "κόκκινους" να χτυπούν κυρίως μέσα από τη ρακέτα.

Κλείνοντας την περίοδο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο του ματς και με ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν με 23-17. Η Νήαρ απάντησε αλλά οι παίκτες του Κακιούση διατηρήθηκαν μπροστά και έφτασαν στο +8 (27-19) με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 30-20 έφτασε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Ηρακλής με τρίποντο του Λάππα αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα στους 4 (32-28). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και ο Μίχαλος με τρίποντο μείωσε σε 34-31 αλλά οι "κυανόλευκοι" ξαναπήραν διαφορά 8 πόντων (39-31) λόγω των βιαστικών επιλογών της Νήαρ και της καλής κυκλοφορίας που προσέφερε ο Καστλ.

Από εκεί και πέρα η ο έλεγχος του ματς ήταν στην πλευρά του Ηρακλή και η Νήαρ με ηγέτη τον Μίχαλο κατάφερνε να μειώνει τη διαφορά ως τους 5 πόντους, πριν το ημίχρονο ολοκληρωθεί με σκορ 48-42.

Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στο ξεκίνημα του δεύτερου ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμά του και με τον Λαμπρόπουλο προηγήθηκε με 54-46 και με 57-48 με τον Κέκελη. Ο έλεγχος της... εναέριας κυκλοφορίας από τους παίκτες του Λευτέρη Κακιούση και η απόλυτη κυριαρχία του Δέσπου, ανέβασαν τη διαφορά στους 11 (63-52) πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 63-53.

Η τέταρτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Ηρακλή που με όπλο τον γρήγορο ρυθμό προηγήθηκε με 73-59 με τον Λαμπρόπουλο και στη συνέχεια με 76-61 με τρίποντο του Μπούτσι. Όταν το σκορ έγινε 80-61 με 4' να απομένουν, τα πράγματα πια είχαν κριθεί. Το τελικό 85-69 απλά "σφράγισε" την πρόκριση του "Γηραιού" στην προημιτελική φάση.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 48-42, 63-53, 85-69

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ηρακλής (Κακιούσης): Καστλ 8 (1), Κέκελης, Ακιψεμαϊδης 2, Λαμπρόπουλος 21 (9ρ.), Λάππας 6 (1), Τσαλκιτζής, Καραποστόλου 9 (3), Πέτροβιτς 13 (1τρ., 7ρ., 6ασ.), Τσαμάτος 4, Μπούτσι 10 (2), Δέσπος 12

Νήαρ Ηστ (Καρνέσης): Παππάς, Γκρούντμπεργκ 11 (1), Μίχαλος 16 (2τρ., 5ασ.), Κόκκαλης 2, Κεφαλάς 5 (1), Κούνας 8, Κουτρούλιας 15 (1), Μαχαίρας 10, Κοκκαλιάς, Βαβάτσικος 2, Ζούκας

Mέτα το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής του Ηρακλή Λευτέρης Κακιούσης δήλωσε: " Κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα. Είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά. Το Κύπελλο δεν είναι στόχος μας και περιμένουμε τον αντίπαλό μας από την κλήρωση".

"Σίγουρα πάντα υπάρχει κίνδυνος αποπροσανατολισμού από συνεχόμενες νίκες αλλά έχουμε την εμπειρία για να το αποφύγουμε

".

Από την πλευρά του ο τεχνικός της Νήαρ Ηστ Τόλης Καρνέσης, τόνισε: " Ο Ηρακλής κέρδισε δίκαια έχοντας καλύτερο ρόστερ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερος".