ΗΡΑΚΛΗΣ

Ηρακλής - Ιρόνι Νες Ζιόνα 80-105: "Αντίο" στο FIBA Europe Cup με βαριά ήττα

Ο Χάνλαν σε στιγμιότυπο από το παιχνίδι με την Ιρόνι Νες Ζιόνα
Ο Χάνλαν σε στιγμιότυπο από το παιχνίδι με την Ιρόνι Νες Ζιόνα FIBA

Ο Ηρακλής παρουσιάστηκε ασυνεπής στην άμυνα, έδωσε αρκετά εύκολα καλάθια στην Ιρόνι Νες Ζιόνα και το πλήρωσε με βαριά ήττα - αποκλεισμό (105-80) από το Final Four του FIBA Europe Cup.

Η ευρωπαϊκή πορεία του Ηρακλή ολοκληρώθηκε το βράδυ της Παρασκευής 26 Μαρτίου, μετά τη βαριά ήττα από την Ιρόνι Νες Ζιόνα (105-80). Οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν το καλό τους πρόσωπο (ιδίως στην άμυνα), έδωσαν πολλούς εύκολους πόντους στην ισραηλινή ομάδα και το πλήρωσαν με αποκλεισμό από το Final Four του FIBA Europe Cup.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έφτασαν μέχρι το -4 (48-52) στα μισά της τρίτης περιόδου, στη συνέχεια κατέρρευσαν όμως, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τη συντριβή.

Το καρέ του Final Four συμπληρώνουν η Οραντέα (Ρουμανία), η Σλαμ (Πολωνία) και η Πάρμα (Ρωσία).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα αμυντικά προβλήματα του Ηρακλή ήταν εμφανή από τα πρώτα κιόλας λεπτά, όταν επέτρεψε στην Ιρόνι Νες Ζιόνα να ξεκινήσει τον αγώνα με 7/12 σουτ και να προηγηθεί με +11 (6-17) μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος έκανε διαρκώς αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα για να βρει ισορροπία στις δύο πλευρές του παρκέ, πλην όμως τίποτα δεν λειτουργούσε σε τέτοιο βαθμό που θα διαφοροποιούσε την εικόνα της αναμέτρησης. Το -10 (40-50) του ημιχρόνου δικαιολογούνταν πλήρως, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως ο Γηραιός είχε 3/15 τρίποντα και 8 λάθη.

Η εκκίνηση του δεύτερου μέρους ήταν εντελώς διαφορετική, με την ελληνική ομάδα να πατάει το γκάζι και να βρίσκει στο πρόσωπο του Ντέβιν Ίμπανκς τον παίκτη που θα την κουβαλήσει. Η διαφορά έπεσε μάλιστα στο -4 (48-52) στο 24ο λεπτό, τα επόμενα έξι όμως ήταν σκέτη καταστροφή. Η καθίζηση των κυανόλευκων ήταν τέτοια που επέτρεψε στην Ιρόνι Νες Ζιόνα να εκτοξεύσει το προβάδισμά της μέχρι το +17 (55-72 στο 30') και επί της ουσίας να καθαρίσει το παιχνίδι και την πρόκριση στο Final Four.

Όπως κι έγινε, αφού στην τελευταία περίοδο δεν έγινε η υπέρβαση από την πλευρά των τυπικά γηπεδούχων. Τα ποσοστά στο περιφερειακό σουτ έπεφταν λεπτό με το λεπτό (ο Ηρακλής τελείωσε με 4/26 τρίποντα) κι έτσι ήρθε αναπόφευκτα ο αποκλεισμός και το τέλος της ευρωπαϊκής πορείας στο FIBA Europe Cup.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιτκάουσκας - Γιέβτοβιτς - Σλίβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 40-50, 55-72, 80-105.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Φίλιος 3, Γκιουζέλης 6, Χάτσερ 7 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 3, Βεργίνης 4 (0/3 τρίποντα), Ίμπανκς 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Ενετσιόνια 2 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χάγκινς 8 (1), Χάνλαν 14 (5/12 σουτ, 4/4 βολές), Καββαδάς 1 (5 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 4, Σαγκς 9 (2).

ΙΡΟΝΙ ΝΕΣ ΖΙΟΝΑ (Γκρίνμπεργκ): Κορνίλιους 6, Ίμπο, Λεβί 2, Λίμοναντ 2, Τρότσκι, Ανγκόλα 27 (5/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρέιρα 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Νταν 6 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μεΐνς 26 (10/12 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μίλερ 19 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σέλντεν 11 (1/5 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 25/45 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 18/25 βολές, 39 ριμπάουντ (28+11), 21 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ιρόνι Νες Ζιόνα: 31/52 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 16/23 βολές, 48 ριμπάουντ (37+11), 28 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.