STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηρακλής - Ιωνικός 89-84: Ο Γηραιός πήρε το θρίλερ με σούπερ δίδυμο Ντάγκλας - Κουζέλογλου

EUROKINISSI

Έχοντας τους Κουζέλογλου και Ντάγκλας σε εξαιρετική βραδιά ο Ηρακλής άντεξε στην αντεπίθεση του Ιωνικού από το -21 και πήρε το θρίλερ με 89-84 στο Ιβανώφειο για τον εξ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Ιωνικός επέστρεψε από το -21 όμως ο Ηρακλής ήταν εκείνος που πανηγύρισε τη νίκη με 89-84 για τον εξ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Στο άδειο - λόγω τιμωρίας- Ιβανώφειο, ο Ιωνικός βρέθηκε κοντά στην ολική ανατροπή, ο Ηρακλής είδε τον αντίπαλό του έτοιμο να του προκαλέσει ζημιά στην έδρα του, όμως με σούπερ δίδυμο τους Κουζέλογλου και Ντάγκλας, πήρε μία αγχωτική - όπως αποδείχθηκε νίκη.

Ο Τζέρμαν ξεκίνησε άσχημα για τον Ιωνικό όμως στη συνέχεια αποδείχθηκε ο παίκτης-κλειδί για την Νίκαια την ώρα που και ο νεοφερμένος Ράις έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι είδαν το ασφαλές προβάδισμά τους να εξανεμίζεται και τον Ιωνικό να τους απειλεί με ήττα μέσα στην έδρα τους. Ο Κουζέλογλου όμως με 23 πόντους και ο Ντάγκλας με 25 ήταν εκείνοι που έσωσαν τον Γηραιό και του χάρισαν τη νίκη.

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια ο Ηρακλής βρήκε μεγάλα σουτ με τους Ντάγκλας και Κουζέλογλου, ο Ιωνικός έχασε ορισμένες ευκαιρίες και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο Ιβανώφειο στο -6 (22-16). Μέσα σε μόλις τρία λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής από το +6 πήγε άμεσα στο +10 με ηγέτη τον Γούλριτζ, αναγκάζοντας τον πάγκο του Ιωνικού να καλέσει τάιμ άουτ (29-19). Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να μεγαλώσουν κι άλλο το προβάδισμά τους, την ώρα που ο Τζέρμαν δεν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στο πρώτο μισό για τους φιλοξενούμενους. Από την άλλη ο Κουζέλογλου ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και ο Ηρακλής πήγε στα αποδυτήρια στο +17.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, ο Ηρακλής εκτόξευσε την διαφορά στους 20 πόντους, ο Ιωνικός παρουσίασε πολύ κακό πρόσωπο στην επίθεση, την ώρα που ο Γηραιός έβλεπε ό,τι επιχειρούσε στο παρκέ να του βγαίνει. Σταδιακά ο Ιωνικός ανέβασε την απόδοσή του, το ίδιο και ο Τζέρμαν και η ομάδα της Νίκαιας έφερε το ματς στους 4 πόντους με τρίποντο του Μουσταφά στα 59'' για τη λήξη. Ο Σταμάτης έκανε παράβαση 5'', η κατοχή πήγε στα χέρια της Νίκαιας όμως οι γηπεδούχοι πήραν εν τέλει μία απίστευτα αγχωτική νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 7 (1), Γκάρετ 6, Αγραβάνης 7 (1), Κουζέλογλου 23 (5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάγκλας 25 (1/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γούλριτζ 7 (5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 5 (9 ριμπάουντ), Τέιλορ 6 (1), Χαριτόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μουσταφά 11 (1), Τζέρμαν 27 (7/10 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 5 ασίστ), Αθηναίου 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Γόντικας 10 (8 ριμπάουντ), Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Γκιουζέλης 7 (1), Ράις 13 (3).

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 15/32 δίποντα, 14/23 τρίποντα, 17/22 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 13 ασίστ, 17 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 19/41 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (19+15), 19 ασίστ, 9 λάθη, 13 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Ιωνικός θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον ΠΑΟΚ (18/12, 17:00), ενώ ο Ηρακλής κοντράρεται με το Λαύριο εκτός έδρας (18/12, 20:00).