STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηρακλής - ΑΕΚ 86-74: Ανάσανε ο Γηραιός, σόκαρε την Ένωση ο τραυματισμός του Ανγκόλα

EUROKINISSI

Το σοκ από τον τραυματισμό του Μπράιαν Ανγκόλα ήταν μεγάλο για την ΑΕΚ, που γονάτισε στο δεύτερο μέρος και ηττήθηκε με 86-74 από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο.

Ένα από τα πιο παραδοσιακά ζευγάρια του ελληνικού μπάσκετ πάλεψε το απόγευμα του Σαββάτου (11/12) στο Ιβανώφειο. Ηρακλής και ΑΕΚ είδαν το μεταξύ τους παιχνίδι να στιγματίζεται από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Μπράιαν Ανγκόλα που διακομίσθηκε σε νοσοκομείο της, με τον Γηραιό να παίρνει εύκολα την νίκη (86-74) για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο 2-6 οι Θεσσαλονικείς, που κουβαλούν ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών, στο 5-5 οι κιτρινόμαυροι που έχουν πρωτοφανή ατυχία τη φετινή σεζόν και δεν μπορούν να συγκεντρωθούν αποκλειστικά στο μπάσκετ. Γάιος Σκορδίλης με 21 πόντους (10/12 δίποντα, 1/2 βολές) και Ράιαν Γούλριτζ με 17 ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, με τους Παππά (16 πόντοι), Γκρίφιν (17 πόντοι), Χάμερ (18 πόντοι) να παλεύουν μόνοι εναντίον όλων για την ΑΕΚ.

Εντυπωσιακά μπήκε στο ματς η ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 9-0 μετά από δύο λεπτά αγώνα και με 14-3 στο τρίτο λεπτό χάρη στον ασταμάτητο Έρικ Γκρίφιν, με τον Ηρακλή να βρίσκει γρήγορα ισορροπία, να έχει πλουραλισμό, να παίρνει δέκα πόντους από τους αναπληρωματικούς Γούλριτζ - Σκορδίλη και να κλείνει την περίοδο στο -5 (22-27).

Οι άμυνες δεν ήταν αυτές που ξεχώριζαν στο πρώτο μέρος, σίγουρα όμως τα 15/20 δίποντα των γηπεδούχων και τα 8/16 τρίποντα των φιλοξενούμενων ήταν δύο επιδόσεις που εντυπωσίαζαν στο ημίχρονο (42-45), το οποίο επισκίασε ο τραυματισμός του Μπράιαν Ανγκόλα στο 18'.

Με τον κόσμο να σπρώχνει τον Ηρακλή και με τον Αγραβάνη και τον Τέιλορ να ηγούνται, ο Γηραιός πέρασε μπροστά με 60-56 στο 26', έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 αν και βρέθηκε και στο +10, πήγε και στο +14 (82-68) στα μέσα της τέταρτης και έφτασε με άνεση στη δεύτερη φετινή του νίκη σε οκτώ αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης, Γκάρετ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 15 (5/7 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντάγκλας 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γούλριτζ 17 (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σκορδίλης 21 (10/12 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Τέιλορ 6 (2), Παπαδάκης 2

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ανγκόλα 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παππάς 16 (4), Γκρίφιν 17 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές), Χάμερ 18 (7/10 δίποντα, 4/7 βολές), Κολόμ 3 (1/9 σουτ), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 2, Μαυροειδής 2, Βαουλέτ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 29/40 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 13/18 βολές, 44 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 15 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΕΚ: 17/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 13/21 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική ο Ηρακλής θα παίξει στο Λαύριο (18/12 στις 20:00), ενώ η ΑΕΚ θα έχει ρεπό.