FIBA EUROPE CUP

Ιωνικός - Σπόρτινγκ 93-79: Με Τζέρμαν και Χουγκάζ ολοκλήρωσε νικηφόρα την ευρωπαϊκή του πορεία

Ο Νίκος Χουγκάζ απέναντι στην Σπόρτινγκ
Ο Νίκος Χουγκάζ απέναντι στην Σπόρτινγκ EUROKINISSI

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ιωνικός επικράτησε της πρωτοπόρου Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 93-79 εντός έδρας και ολοκλήρωσε με νίκη την παρουσία του στο FIBA Europe Cup.

Ο ψυχωμένος Ιωνικός πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση επικρατώντας της πρωτοπόρου Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 93-79 για την τελευταία αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Έτσι, η ομάδα της Νίκαιας έκλεισε με νίκη την παρουσία της στη διοργάνωση καθώς έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια.

Με τον Γιαπλέ να αναλαμβάνει χρέη πρώτου προπονητή αντί του Κούρο Σεγκούρα που απουσίαζε λόγω ασθένειας, ο Ιωνικός παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Με πρώτο σκόρερ τον Χουγκάζ των 28 πόντων αλλά και τον Γιουτζίν Τζέρμαν με 23 η ομάδα της Νίκαιας έκλεισε την ευρωπαϊκή της σεζόν στην έδρα της, εστιάζοντας πλέον στις υποχρεώσεις της στη Stoiximan Basket League.

Ο Ιωνικός παρά το κοντό ρόστερ με το οποίο παρατάχθηκε στο ματς, ξεκίνησε καλά, έμεινε κοντά στο σκορ και μάλιστα προσπέρασε με 4 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε προς το καλύτερο για τους γηπεδούχους καθώς με τους Χουγκάζ και Τζέρμαν να παίρνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση, ο Ιωνικός έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα δείχνοντας ένα καλό και πρόσωπο και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 16 πόντους.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, πλησίασαν λίγο στο σκορ ωστόσο ο Ιωνικός είχε βάλει της βάσεις για να πάρει την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση. Ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 17 πόντους διαφορά και πλέον στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαιξε άνετα, έπαιξε με το ρολόι και ολοκλήρωσε με νίκη την παρουσία του στην διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σούσλοφ, Μιτρόβσκι, Κεγίτσι

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αρσενόπουλος 5 (1), Χατζηκυριάκος 6 (2), Χουγκάζ 28 (2/2 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Τζέρμαν 12 (9/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 8 (2), Κολοβέρος 9 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουσταφά 5 (6 ριμπάουντ), Όουενς 9 (4/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ).

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Φοφανά 6 (2), Αραούχο 2, Καρντόσο 3 (1), Μαχάδο 4, Ρελβάο 4, Βεντούρα 16 (5/8 δίποντα, 3 ασίστ), Ντάουνς 6, Μάρτιν 6, Μοντέιρο 5 (1), Ομλίντ 10 (2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάτον 11 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 20/33 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 20/32 βολές, 51 ριμπάουντ (41+10), 20 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Σπόρτινγκ: 18/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 22/29 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 11 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 52-36, 73-55, 93-79