STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Κολοσσός 86-84: Πήρε το θρίλερ με Χάμιλτον και ελπίζει

EUROKINISSI

Ο Ιωνικός ήταν απολαυστικός, άντεξε κόντρα στον Κολοσσό, πήρε τη νίκη με 86-84 σε εξ αναβολής αγώνα για την 17ης αγωνιστική της Stoiximan Basket League και συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Εξαιρετικός ο Χάμιλτον με 24 πόντους.

Με τον Ντάνιελ Χάμιλτον να κάνει τη διαφορά στην επίθεση για τον Ιωνικό, η ομάδα της Νίκαιας έβαλε στην άκρη τις απουσίες και κέρδισε στην έδρα της τον Κολοσσό με 86-84 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Η εμφάνιση κόντρα στο Λαύριο ήταν καλή, παρά την ήττα και ο Ιωνικός πήρε τη νίκη που έψαχνε καιρό για να ανεβάσει την ψυχολογία του και να διατηρήσει τις ελπίδες του για παραμονή ζωντανές.

Από την άλλη ο Κολοσσός ξέμεινε από λύσεις στο φινάλε και πληγώθηκε πολύ από τα εξαιρετικά ποσοστά του Ιωνικού στο τρίποντο. Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα των Ροδιτών μετά από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. Κορυφαίος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Ντάνιελ Χάμιλτον με 24 πόντους ενώ για τον Κολοσσό Μίλερ και Γουίλιαμς ηγήθηκαν στο σκοράρισμα με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Παρά τις απουσίες του, ο Ιωνικός έμεινε κοντά, πίεσε πολύ τον Κολοσσό και χτύπησε μέσα στη ρακέτα με τον Γκιουζέλη. Ο Κολοσσός είχε καλά ποσοστά από την περιφέρεια, ιδίως με τον Γουίλιαμς που στο ξεκίνημα ήταν εξαιρετικός. Τα τρίποντα των Αρσενόπουλου και Χάμιλτον έφεραν τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος και τη διαφορά στο +5 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς παρέμεινε κλειστό και ανταγωνιστικό με τον Αθηναίου να είναι πολύ αποτελεσματικός στην επίθεση. Ο Κολοσσός προσπέρασε, όμως ο Ιωνικός δεν ήταν διατεθημένος να αφήσει τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το ματς στον πόντο.

Ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για να χτίσουν μία μικρή διαφορά και να μπουν στο τέταρτο δεκάλεπτο με "αέρα" 8 πόντων. Με τον Τζόλο να ευστοχεί σε τρίποντο στο 31', ο Ιωνικός βρέθηκε και πάλι σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλό του μειώνοντας τη διαφορά στους 2 πόντους. Ο Ιωνικός σταδιακά αποσπάστηκε με σουτ από την περιφέρεια και εν τέλει έφτασε σε μία νίκη που του δίνει ελπίδες για την παραμονή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ, Τσολάκος, Δαρλαμήτσος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Μουσταφά 5 (1/5 δίποντα), Χάμιλτον 24 (6/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4, Αθηναίου 14 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκιουζέλης 17 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος 12 (4/4 τρίποντα), Αρσενόπουλος 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 6 (2/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μομίροφ 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 14 (4/7 δίποντα), (4/7 δίποντα), Μίλερ 17 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τιλί 11 (5/5 δίποντα), Μαργαρίτης 7 (3/5 δίποντα), Φλόιντ 13 (5/8 δίποντα), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης, Ποτ 4 (2/3 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 18/35 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 11/16 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 15 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 30/44 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 6/11 βολές, 39 ριμπάουντ (30+9), 22 ασίστ, 12 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ιωνικός θα παίξει στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα (2/4, 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα βρεθεί στα Μεσόγεια για το ματς κόντρα στο Λαύριο (3/4, 17:00).