STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Άρης 90-97: Μεγάλο διπλό στην παράταση, με Νότε και Τολιόπουλο

EUROKINISSI

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ασταμάτητος, όμως ο Τζέι Ντι Νότε κράτησε τον Άρη και ο Βασίλης Τολιόπουλος καθάρισε στην Νίκαια, για να νικήσουν οι κιτρινόμαυροι τον Ιωνικό στην παράταση (97-90) για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Δεν ήταν το ματς της αγωνιστικής, δεν ήταν καν το ματς της ημέρας καθώς ο ΕΣΑΚΕ το έβαλε ανάμεσα στο ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός και το Παναθηναϊκός - ΑΕΚ, όμως ο Ιωνικός κι ο Άρης έδωσαν μια όμορφη μάχη το απόγευμα της Κυριακής (11/12) στο κλειστό της Νίκαιας για την 9η στροφή της κανονικής περιόδου της Basket League.

Νικητές μετά από 45 λεπτά αγώνα αναδείχθηκαν οι κιτρινόμαυροι (97-90), που άντεξαν στο σφυροκόπημα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, πήγαν το ματς στην παράταση και εκεί πάτησαν για τελευταία φορά το γκάζι μέχρι να καθαρίσουν με χαρακτηριστική ευκολία.

Στο 2-7 έπεσε ο Ιωνικός (2-3 εντός και 0-4 εκτός έδρας), στο 6-3 ανέβηκε ο Άρης (4-1 εντός και 2-3 εκτός έδρας), που είχε τον Βασίλη Τολιόπουλο σε απίθανη κατάσταση όταν η μπάλα έκαιγε. Με 31 ασίστ για 24 λάθη έκλεισαν το ματς οι γηπεδούχοι, με 18 κλεψίματα το έκλεισαν οι φιλοξενούμενοι που πήραν 24 πόντους από τον Νότε, αλλά και 18 από τον Γκούντγουιν.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν απίθανα στο β' μέρος και με ένα επί μέρους 2-16 πέρασαν μπροστά με επτά (35-42 στο 24'), ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν στο φινάλε την αντεπίθεσή τους. Μαυροκεφαλίδης και Αρσενόπουλος έγραψαν το 71-63 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Ιωνικός έδειξε να ελέγχει το ματς. Δεν ήταν όμως έτσι.

Μήτρου-Λονγκ και Τολιόπουλος έβαλαν μεγάλα σουτ για το 76-73, με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει για το +5 με επικό τρόπο (η μπάλα μπήκε στο καλάθι το χέρι του Νότε), τον Τολιόπουλο να σκοράρει ξανά από την περιφέρεια και να ισοφαρίζει και στο 79-79 με βολές στα 29.8". Ο Αρσενόπουλος έκανε επιθετικό φάουλ στα 8.6", ο Άρης πήρε την κατοχή, η μπάλα πήγε στον Τολιόπουλο, όμως η προσπάθειά του βρήκε... ταβάνι και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Θεσσαλονικείς είχαν ξεκάθαρα περισσότερη ενέργεια, ήταν πεισμωμένοι και συγκεντρωμένοι για να πάρουν την νίκη και να την πάρουν και με άνεση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (κ.α.), 90-97

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Χάμιλτον 6 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη σε 36 λεπτά), Μαυροκεφαλίδης 31 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη σε 37 λεπτά), Χόκινς 8 (2), Λέισι 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέμπης, Νούνιεθ-Καστίγιο 11 (1), Σίμονς 4, Αρσενόπουλος 7 (1), Παρκς

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 1, Γκούντγουιν 18 (9/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 26 (4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Νότε 24 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Νετζήπογλου 3 (1), Μήτρου-Λονγκ 15 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σανόγκο 9, Σχίζας 1, Καββαδάς, Φίλλιος, Χάγκινς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 12/25 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 18/25 βολές, 48 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 14 επιθετικά), 31 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 24 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 23/40 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 15/22 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 18 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική ο Ιωνικός θα παίξει στο Λαύριο (28-12), ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί τον Κολοσσό (28/12).