ΙΩΝΙΚΟΣ

Ιωνικός - ΑΕΚ 68-81: Της αρκούσε μια περίοδος

Βλάντο Γιάνκοβιτς (δεξιά) και Τόρλιν Φιτζπάτρικ (αριστερά) σε φάση από την αναμέτρηση Ιωνικός - ΑΕΚ για την 1η αγωνιστική της Basket League 2020/21 EUROKINISSI

Με σερί 17-0 στο τελευταίο εξάλεπτο, η ΑΕΚ γύρισε το ματς με τον Ιωνικό, τον κέρδισε με 81-68 στο Φάληρο και άνοιξε με νίκη το ταξίδι της στη Basket League 2020/21 (VIDEO).

Δεν έπαιξε το μπάσκετ που ήθελε, πήρε όμως το αποτέλεσμα και ξεκίνησε την πορεία της στη Basket League 2020/21 με νίκη. Η ΑΕΚ πέρασε από το Σοφία Μπεφόν, λύγισε τον μαχητικό Ιωνικό (81-68) με σερί 17-0 στο τελευταίο εξάλεπτο και πάτησε το άγχος της πρεμιέρας απέναντι σε έναν υποδεέστερο αντίπαλο, με τους έμπειρους να την κουβαλούν στα δύσκολα και τον Βασίλη Τολιόπουλο να κερδίζει τις εντυπώσεις μέχρι να μείνει από δυνάμεις.

Νίκος Ζήσης (15 πόντοι από 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Κιθ Λάνγκφορντ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Βλάντο Γιάνκοβιτς (13 πόντοι από 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ, την ώρα που ο Βασίλης Τολιόπουλος έμενε στο παρκέ για 34 λεπτά για να γράψει 19 πόντους από 4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 2/2 βολές, και ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ ακολουθούσε με 16 πόντους από εννέα σουτ σε 35 λεπτά.

Με τον Τολιόπουλο να μπαίνει δυναμικά στο ματς (8-4 στο 2') και τον Φιτζπάτρικ να παίρνει τη σκυτάλη (13-4 στο 4'), ο Ιωνικός ενθουσίασε στο ξεκίνημα του αγώνα. Έχτισε προβάδισμα 11 πόντων στο έκτο λεπτό, σημείο στο οποίο η ΑΕΚ απάντησε με σερί 0-7 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-15 με τον Ζήση να την κρατάει όρθια. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο πάθος, περισσότερη ενέργεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πρίτζετ έδωσε σημαντικές λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, το 36-28 στο 17' έβαλε ακόμη περισσότερη πίεση στις πλάτες των κιτρινόμαυρων όμως το 39-32 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Με τους "παλιούς" (Ζήση, Λάνγκφορντ, Γιάνκοβιτς) να γίνονται πιο αποτελεσματικοί, η ΑΕΚ γύρισε το ματς τούμπα, πέρασε μπροστά στο 24' (45-46) αλλά δεν έχτισε και μια διαφορά που θα της επέτρεπε να παίξει με λιγότερο άγχος. Ο Ιωνικός συνέχισε να στηρίζεται στον Τολιόπουλο που έβαλε γκολ-φάουλ για το 65-61 στο 32', πριν ο Άνταμ Σμιθ γράψει το 68-64 στο 34' και ακολουθήσει εκεί η αντίδραση των κιτρινόμαυρων. Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις και Ζήσης απάντησαν με σερί 0-11 για το 68-75 στο 37' και έκριναν το ματς, καθώς ο Τολιόπουλος έμεινε από δυνάμεις κι ο Ιωνικός δεν είχε άλλο τρόπο για να σκοράρει.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μάλαμας, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουφός): Σμιθ 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ζάισλοφτ (0/4 σουτ), Φιτσπάτρικ 16 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 19 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Πετρόπουλος, Πρίτζετ 10 (5/7 δίποντα), Χατζηκυριάκος, Χόλογουελ (13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 2 (1/3 δίποντα), Λάνγκφορντ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ασίστ), Χρυσικόπουλος 10, Γκίκας, Ματσιούλις 11 (3/5 τρίποντα), Κατσίβελης 6, Ζήσης 15 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοτζέσκι 4 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 19/32 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 6/11 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 11 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 24/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 12/18 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ιωνικός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (31/10 στις 17:00), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ (31/10 στις 17:00).