NBA

Η βραδιά καριέρας του Ποκουσέβσκι με 29 πόντους κόντρα στους Κλίπερς

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι των Θάντερ
Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι των Θάντερ Ⓒ 2021 SUE OGROCKI/ASSOCIATED PRESS

Δείτε το VIDEO με τις καλύτερες στιγμές του Αλεξέι Ποκουσέβσκι στην νίκη των Θάντερ επί των Κλίπερς (117-112), όπου έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι φύλαγε το καλύτερο για την τέλος. Στην τελευταία ημέρα της κανονικής περιόδου, ο Σέρβος φόργουορντ είχε βραδιά καριέρας στην νίκη των Θάντερ με 117-112 επί των Κλίπερς, ξεδιπλώνοντας το ταλέντο του στο παρκέ.

Ο Ποκουσέβσκι τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους με 4/10 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 λάθη, αλλά και ένα μεγάλο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με το οποίο έκανε το σκορ στο 115-112, κλείνοντας ιδανικά την σεζόν.

Στην ρούκι χρονιά του στο ΝΒΑ ο Ποκουσέβσκι είχε 8.2 πόντους, 4.7 ριμπάουντ, 2.2 ασίστ, 0.9 κοψίματα και 2.2 λάθη μέσο όρο με 34.1% στα σουτ, 28% στα τρίποντα και 73.8% στις βολές σε 24 λεπτά συμμετοχής, παίρνοντας μέρος συνολικά σε 45 αγώνες (28 ως βασικός).

Δείτε το VIDEO με τις καλύτερες στιγμές του Αλεξέι Ποκουσέβσκι κόντρα στους Κλίπερς:

Photo Credits: ⓒ 2021 Sue Ogrocki/Associated Press