EUROCUP

Η Παρτίζαν λύγισε την Μπανταλόνα στην "καυτή" Χάλα Πιονίρ με απίθανο Κέβιν Πάντερ

KK PARTIZAN NIS

Ο Κέβιν Πάντερ πήρε την Παρτίζαν από το χέρι και με τρία μεγάλα καλάθια την οδήγησε στη νίκη με 68-67 επί της Μπανταλόνα στη Χάλα Πιονίρ που γέμισε από επτά χιλιάδες Σέρβους.

Μεγάλο ματς έγινε το βράδυ της Τρίτης (2/11) στην Χάλα Πιονίρ του Βελιγραδίου, με την Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να λυγίζει στις λεπτομέρειες την αντίσταση της Μπανταλόνα (68-67) σε αγώνα για την τρίτη αγωνιστική του EuroCup.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κέβιν Πάντερ που σκόραρε τρία δύσκολα καλάθια στο τελευταίο λεπτό, όταν οι Ισπανοί έδειχναν έτοιμοι να φύγουν με ένα μεγάλο διπλό. Ο Αμερικανός έκλεισε τον αγώνα με 18 πόντους (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα) σε 31 λεπτά, ενώ ο Ζακ ΛεΝτέι είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ της Μπανταλόνα ο Τζόελ Πάρα με 15 πόντους (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές), με τον Άντε Τόμιτς να αγγίζει το double-double (10 πόντοι, 3/5 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ) αλλά να έχει και έξι λάθη την ώρα που ο Πάου Ρίμπας πρόσφερε 8 πόντους και 9 ασίστ.

Στο 3-0 η Παρτίζαν, στο 2-1 η Μπανταλόνα που την ακολουθεί.