Η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε με δύο 16χρονους στη δωδεκάδα
![Η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε με δύο 16χρονους στη δωδεκάδα](https://www.sport24.gr/img/3706/9026610/313000/we480/480/66.jpg)
Γιανίκ Ενζόσα και Ράφα Σάντος βοήθησαν τη Μάλαγα να λυγίσει τη Μπρέσια, με τον δεύτερο να πετυχαίνει σε νεκρό χρόνο το πρώτο του καλάθι στο ντεμπούτο του στο EuroCup 2020/21 (VIDEO).
Το 86-69 της Μάλαγα επί της Μπρέσια στην 4η αγωνιστική του EuroCup 2020/21 έστειλε τους Ανδαλουσιάνους στο 3-1 και τους Ιταλούς στο 3-1, το γεγονός της αναμέτρησης όμως ήταν η συμμετοχή δύο 16χρονων στην αναμέτρηση, δύο παιδιών που μάλιστα σκόραραν και χειροκροτήθηκαν.
Κι αν ο Γιανίκ Ενζόσα (16 ετών, 2μ.06) έχει ήδη δείξει τι μπορεί να κάνει (είχε 9 πόντους από 3/6 δίποντα και 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ και τέσσερα κερδισμένα φάουλ σε 13:38), ο Ράφα Σάντος (16 ετών, 1μ.87) έκανε το ντεμπούτο του βάζοντας το τελευταίο σουτ του αγώνα, στο απόλυτο μηδέν.
Ο Λουίς Κασιμίρο έχει αρκετούς νεαρούς, σίγουρα όμως οι Ενζόσα - Σάντος βρίσκονται ένα βήμα μπροστά από τους Πιερ Σενέ (2003), Πάμπλο Σάντσεθ (2002) που έχουν επίσης δηλωθεί για τη σεζόν 2020/21.
Δείτε το καλάθι του νεαρού Ράφα Σάντος: