BASKETBALL CH. LEAGUE

Η Μάλαγα τερμάτισε την αστοχία, έβαλε το πρώτο της καλάθι μετά από 14 λεπτά

FIBA

Στο 14ο λεπτό του αγώνα με τη Μανρέσα, για τα playoffs του BCL, πέτυχε η Μάλαγα το πρώτο της καλάθι. Μέχρι εκείνο το σημείο, η Ουνικάχα σκόραρε μόνο με βολές.

Το ματς της Μανρέσα με την Μάλαγα για τα playoffs του Basketball Champions League ήταν μια τυπική ισπανική μάχη. Ωστόσο, δεν εξελίχθηκε ακριβώς έτσι, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25 πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου (!) και οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν 14 λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι.

Η Ουνικάχα έκλεισε το δεκάλεπτο με 0/18 σουτ, σκόραρε μόνο με βολές μέχρι το 14' (33-5), όταν ο Τιμ Αμπρομάιτις πέτυχε το πρώτο δίποντο μετά από ασίστ του Αλμπέρτο Ντίαθ. Το σκορ του ημιχρόνου (47-21) δεν άφηνε στην Μάλαγα ελπίδες ανατροπής, με την Μανρέσα να έχει 41% στο δίποντο (9/22), 58% στο τρίποντο (7/12) και 15 ασίστ για έξι λάθη απέναντι σε 4/19 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 7/8 βολές και πέντε ασίστ για εννέα λάθη.