ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Η Μακάμπι έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ισραηλινού πρωταθλήματος

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με τη φανέλα της Μακάμπι
Ο Σκότι Γουίλμπεκιν με τη φανέλα της Μακάμπι EUROKINISSI

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά στο τέλος, επικράτησε εκτός έδρας της Χάποελ Μπερ Σεβά 93-92, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ισραηλινού πρωταθλήματος.

Μετά από το 1-0 προ ολίγων ημερών, η Μακάμπι (έχασε τον Μπέντερ αφού υπέστη ρήξη χιαστού) επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σεβά 93-92 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του ισραηλινού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή πόσο ήθελαν τη νίκη, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να ξεκινά "ζεστός" έξω από την περίμετρο και να δίνει μία διαφορά στην ομάδα του της τάξεως των επτά πόντων. Τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους παρόλα αυτά να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση με τα καλάθια του Αμίρ Μπελ και να μειώνουν στο -5 (37-42) λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, το δεύτερο μέρος ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς από τα πρώτα κιόλας λεπτά της τρίτης περιόδου η διαφορά ανέβηκε στο +9, μία διαφορά όπου Αμίτ Ρας και Σπένσερ Γουέις κατέβασαν στο -4 (83-87), κάνοντας ντέρμπι από το πουθενά το ματς στο φινάλε. Κάπου εκεί στα 40" πριν από το φινάλε, μία καλή άμυνα μ' ένα κρίσιμο κλέψιμο του Καλέιρο κι ένα καλάθι του Ζίζιτς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +6 (85-91) για να φύγουν οι φιλοξενούμενοι με το διπλό και την πρόκριση στους ημιτελικούς του ισραηλινού πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 37-42, 62-71, 92-93

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 15 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Κλάιν 10, Τζόουνς 9, Καλέιρο 18 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ), Κοέν, Κάσπι 2, Ντιμπαρτολομέο 6, Μπλέιζερ 10, Σαχάρ, Ζίζιτς 16 (4/5 δίποντα, 8/10 βολές, 5 ριμπάουντ), Ατίας, Ζούσμαν 7

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 23/33 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 23/26 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 4 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ