EUROCUP

Η Λιετκαμπέλις του Καλαϊτζάκη τσαλαπάτησε την Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς

Ένα 20-0 στη δεύτερη περίοδο, ήταν αρκετό για να δώσει στη Λιετκαμπέλις μια μεγάλη και πολύ εύκολη νίκη επί της Παρτίζαν (93-78) για την 14η αγωνιστική του EuroCup.

Την έβδομη νίκη της σε 13 αγώνες στο EuroCup πανηγύρισε το βράδυ της Τρίτης (8/3) η Λιετκαμπέλις. Και τι νίκη! Πολύ εύκολη απέναντι στην Παρτίζαν (93-78), που διασύρθηκε από το φινάλε της πρώτης περιόδου κι έπειτα, έπεσε μέχρι το -29 και δεν βρήκε ποτέ τρόπο για να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα στη Λιθουανία.

Από το 24-24 του 10', οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα συγκλονιστικό σερί 20-0 για να χτίσουν μία διαφορά που τους πήγε χωρίς προβλήματα μέχρι το φινάλε. Καλή εμφάνιση από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (10 πόντοι, 2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 24:12), την ώρα που οι Γκεντιμίνας Όρελικ - Τζόρτζε Γκάγκιτς ήταν οι κορυφαίοι της Λιετκαμπέλις και οι πρώτοι σκόρερ της με 21 πόντους ο κάθε ένας.

Ο Κέβιν Πάντερ (20 πόντοι, 3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 24 λεπτά) κι ο Ράντε Ζάγκορατς (16 πόντοι) ήταν οι μόνοι που πάλεψαν για την Παρτίζαν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία εμφανίστηκε κουρασμένη μετά από τον θρίαμβο επί του Ερυθρού Αστέρα, σούταρε άσχημα από το τρίποντο, είχε ελάχιστη δημιουργία και υπερβολικά πολλά και εύκολα λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 53-37, 80-55, 93-78