NBA

Γουόριορς - Τζαζ 119-116: Απέφυγε το χαρακίρι στο τέλος το Γκόλντεν Στέιτ

Ο Στεφ Κάρι των Γουόριορς την σεζόν 2020/21
Ο Στεφ Κάρι των Γουόριορς Ⓒ 2021 JEFF CHIU/ASSOCIATED PRESS

Οι Γουόριορς πήγαν να βγάλουν τα μάτια τους κόντρα στους Τζαζ, αφού έχασαν διαφορά 18 πόντων στην 4η περίοδο, αλλά στο τέλος μίλησε ο Κάρι και σημειώνοντας 5 σερί πόντους έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 119-116.

Οι Γουόριορς πήγαν να αυτοκτονήσουν κόντρα στους Τζαζ, χάνοντας διαφορά 18 πόντων στην 4η περίοδο. Στο τέλος, έστω και οριακά, απέφυγαν το χαρακίρι, παίρνοντας την νίκη με 119-116. Και έχουν να ευχαριστούν τον Στεφ Κάρι για αυτό.

Ο σταρ της ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους. Ήταν όμως ένα τεράστιο τρίποντο (έπειτα από δικό του άστοχο τρίποντο) που έκανε το σκορ 117-116 με 13 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε και δύο βολές στην συνέχεια που διαμόρφωσαν το τελικό 119-116. Στο ενδιάμεσο - και στο φινάλε - ήταν ο Τζόρνταν Κλάρκσον αυτός που αρχικά αστόχησε σε τρίποντο (με το σκορ στο 114-116), λέι-απ (με το σκορ στο 117-116) και νέο τρίποντο (με το σκορ στο 119-116), όντας ο μοιραίος για την ομάδα του.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ο Κλάρκσον είχε κάθε δικαίωμα να πάρει τις τρεις τελευταίες επιθέσεις των Τζαζ. Και αυτό γιατί ήταν αυτός που κουβάλησε τους Τζαζ, τελειώνοντας τον αγώνα με 41 πόντους. Αλλά και αυτός που σημειώνοντας τρελά καλάθια γύρισε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Γουόριορς ξέφυγαν με 105-87 δείχνοντας να καθαρίζουν. Ο Κλάρκσον όμως δεν τους άφησε να πανηγυρίσουν και φρόντισε ώστε οι Τζαζ να κάνουν αντεπίθεση διαρκείας και να περάσουν μπροστά με 112-113 και 114-116 πριν τελικά μιλήσει στο τέλος ο Κάρι.

Ο Τζόρνταν Πουλ με 20 πόντους (και ένα τρελό buzzer-beater από το κέντρο στο τέλος της τρίτης περιόδου) και ο Κεντ Μπέιζμορ με 19 πόντους ακολούθησαν τον Κάρι σε απόδοση.

Για τους Τζαζ, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 27 πόντους ήταν ο μόνος άλλος παίκτης της ομάδας που έδωσε κάτι στην επίθεση πέρα από τον Κλάρκσον.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-30, 54-49, 89-75, 119-116

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπέιζμορ 19 (2), Γουίγκινς 14 (6/19 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λούνι 5 (13 ριμπάουντ), Κάρι 36 (3/13 τρίποντα, 6 ασίστ), Τοσκάνο-Άντερσον 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέλντερ 8 (2), Πουλ 20 (4)

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 27 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νιάνγκ 9 (1), Γκομπέρ 10 (16 ριμπάουντ), Ινγκλς 5 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Φέιβορς, Κλάρκσον 41 (5/16 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμας 5, Φόρεστ 9, Όνι

Photo Credits: ⓒ 2021 Jeff Chiu/Associated Press