NBA

Γουόριορς - Μπλέιζερς 137-122: Μυθικός Κάρι, σταμάτησε στους 62 πόντους

Ο Στεφ Κάρι των Γουόριορς σκοράρει με λέι-απ την σεζόν 2020/21
Ο Στεφ Κάρι των Γουόριορς σκοράρει με λέι-απ AP PHOTO/TONY AVELAR

Απίστευτα πράγματα από τον Στεφ Κάρι κόντρα στους Μπλέιζερς, με τον σταρ των Γουόριορς να σημειώνει 62 πόντους και να οδηγεί τους Γουόριορς στην νίκη με 137-122.

Κάποια στιγμή ο Στεφ Κάρι θα ξεσπούσε. Όλοι ήξεραν πως αυτό ήταν θέμα χρόνου. Τελικά, έμελλε να είναι οι Μπλέιζερς αυτοί που πλήρωσαν τα σπασμένα, με τον σταρ των Γουόριορς να τους εκτελεί με 62 πόντους και να οδηγεί το Γκόλντεν Στέιτ στην νίκη με 137-122!

Ο Κάρι απλώς δεν είχε αντίπαλο, σκοράροντας όπως και όποτε ήθελε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 18/31 σουτ (8/16 τρίποντα), 18/19 βολές, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής, στην ωραιότερη παράσταση που έχουμε δει την φετινή σεζόν.

Στο πλευρό του All Star γκαρντ βρέθηκαν οι Άντριου Γουίγκινς με 21 πόντους και Κέλι Ούμπρε με 17 πόντους, σε μία βραδιά που δύσκολα θα ξεχάσουν τόσο οι Γουόριορς, όσο και οι Μπλέιζερς.

Για το Πόρτλαντ, ο Ντέμιεν Λίλαρντ είχε 32 πόντους, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 28 πόντους και ο Ένες Καντέρ 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους Γουόριορς να έχουν ελαφρύ προβάδισμα με 36-33 στην πρώτη περίοδο, πριν ξεφύγουν με 66-54 στην δεύτερη.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους (90-70), ωστόσο το Πόρτλαντ δεν τα παράτησε και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 113-106 με 5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Δεν έμελλε όμως ποτέ να πλησιάσει περισσότερο και να φανεί πιο απειλητικό.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-33, 66-54, 99-83, 137-122

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 1 (8 ασίστ), Γουίγκινς 21 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ούμπρε 17 (1), Γουάισμαν 12 (11 ριμπάουντ), Κάρι 62 (8), Πασκάλ 10, Λούνι 2, Μπέιζμορ 6 (1), Τοσκάνο-Άντερσον, Γουαναμέικερ, Λι 6 (2), Μέλντερ

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 6 (2), Τζόουνς 3, Νούρκιτς 7 (3/10 σουτ), Λίλαρντ 32 (10/24 σουτ, 6/15 τρίποντα), ΜακΚόλουμ 28 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Άντονι 10 (2), Καντέρ 24 (12 ριμπάουντ), Τρεντ 7 (3/11 σουτ, 1 τρίποντο), Σάιμονς 5 (1)