NBA

Γουίζαρντς - Σίξερς 103-132: Οδοστρωτήρας Εμπίντ, 3-0 η Φιλαντέλφεια

Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς τελειώνει μία φάση
Ο Τζοέλ Εμπίντ των Σίξερς τελειώνει μία φάση Ⓒ 2021 KATHY WILLENS/ASSOCIATED PRESS

Τρομακτικοί οι Σίξερς στην Γουάσινγκτον, διέλυσαν με 132-103 τους Γουίζαρντς και πήραν προβάδισμα με 3-0, απέχοντας πλέον μία νίκη από την πρόκριση.

Οι Σίξερς αποφάσισαν να παίξουν σαν το Νο1 της Ανατολής. Οι Γουίζαρντς έπαιξαν σαν το Νο8. Το αποτέλεσμα αναμενόμενο, με την Φιλαντέλφεια να αλώνει την Γουάσινγκτον με 103-132 και να παίρνει προβάδισμα με 3-0 στην σειρά.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 36 πόντους (όλους στις τρεις πρώτες περιόδους) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τομπάιας Χάρις να προσθέτει 20 πόντους και 13 ριμπάουντ και τους Ντάνι Γκριν και Σεθ Κάρι από 15 πόντους.

Για τους Γουίζαρντς, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Μπράντλι Μπιλ 25 πόντους (αλλά με 10/26 σουτ) και ο Ντάνιελ Γκάφορντ 16 πόντους.

Όσο για τον αγώνα, αυτός φάνηκε από νωρίς που όδευε, με τους Σίξερς να ξεφεύγουν στην πρώτη περίοδο με 14-30 χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 18-3, παίρνοντας άμεσα το πάνω χέρι. Οι Γουίζαρντς μείωσαν πάντως σε 38-42 και 50-56 στην δεύτερη περίοδο, δείχνοντας να έχουν σφυγμό. Δεν είχαν όμως και πολλά να δώσουν.

Μέχρι να καταλάβει η Γουάσινγκτον τι γινόταν, η διαφορά είχε πάλι εκτοξευτεί στους 14 πόντους (50-64). Έκτοτε - και μέχρι το τέλος του αγώνα - η διαφορά έπεσε μία φορά στους 7 πόντους (57-64) στον δρόμο για το 58-72 του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο ημίχρονο να εξελίσσεται σε παράσταση για έναν ρόλο και τους Σίξερς να μην αφήνουν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-35, 58-72, 86-109, 103-132

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέρτανς 8 (1/5 τρίποντα), Λεν 2, Γουέστμπρουκ 26 (3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπιλ 25 (10/26 σουτ, 1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλ, Λόπεζ 4, Γκάφορντ 16 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νέτο 2 (1/12 σουτ, 0/6 τρίποντα), Μ΄΄αθιους 3, Μπόνγκα

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 20 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 15 (5), Εμπίντ 36 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σίμονς 14 (5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάρι 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σκοτ 6 (2), Ριντ, Χάουαρντ 5 (9 ριμπάουντ), Μάξεϊ 5, Θάιμπουλ 5, Μίλτον 4, Κορκμάζ 3 (1), Τζο, Χιλ 5 (1)