NBA

Γουίζαρντς - Νετς 149-146: Οι σεληνιασμένοι Γουέστμπρουκ - Μπιλ έδωσαν τη νίκη στην Γουάσινγκτον

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ απέναντι στους Νετς
Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ απέναντι στους Νετς Ⓒ 2021 NICK WASS/ASSOCIATED PRESS

Με οκτώ πόντους στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα, οι Ράσελ Γουέστμπρουκ και Μπράντλι Μπιλ, γύρισαν το παιχνίδι και έδωσαν στους Γουίζαρντς μία μεγάλη νίκη απέναντι στους Νετς με 149-146 (VIDEO).

Οι Γουίζαρντς έδειξαν χαρακτήρα, πέτυχαν οκτώ πόντους μέσα σε 12.3" και πήραν μία μεγάλη νίκη στο τέλος κόντρα στους Νετς με 149-146, έχοντας σε τρομερό βράδυ τους Ράσελ Γουέστμπρουκ (41 πόντους με 16/28 σουτ, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ) και Μπράντλι Μπιλ (37 πόντους με 13/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ

Το παιχνίδι φάνηκε εξ αρχής ότι θα έχει γρήγορο ρυθμό και ψηλό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν ζεστά έξω από την περίμετρο και να έχουν ένα προβάδισμα δέκα πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-38). Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο 12λεπτο με τους Γουίζαρντς να επιστρέφουν από το -10 με τρίποντα των Μπερτάνς και Γουέστμπρουκ, όμως οι Νετς ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν ένα προβάδισμα έξι πόντων στο ημίχρονο (65-71).

Από εκεί και πέρα, παρότι το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν αυτή την μικρή αλλά σημαντική διαφορά, η τέταρτη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα της Γουάσινγκτον. Το σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα 11" πριν το φινάλε του αγώνα) βρίσκεται στο 146-41, ο Μπράντλι Μπιλ κατεβάζει την μπάλα και σκοράρει δίχως να το σκεφτεί σε ένα πραγματικά κρεμασμένο σουτ τριών πόντων, για να ρίξει τη διαφορά στους -2 (146-144). Οι Νετς κάνουν επαναφορά με τον Τζο Χάρις να μην υπολογίζει τον Γουέστμπρουκ, ο οποίος έκλεψε την μπάλα και πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο, για να δώσει το προβάδισμα με έναν πόντο στην ομάδα του (146-147), 4.3" πριν το φινάλε. Η ομάδα του Μπρούκλιν πήρε τάιμ άουτ, όμως στην επαναφορά, δεν κατάφερε να βρει σκορ και οι "Μάγοι" πήραν μία μεγάλη νίκη με το τελικό 149-146.

Για τους νικητές, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πέτυχε 41 πόντους με 16/28 σουτ, 4/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μπράντλι Μπιλ, ο οποίος έβαλε 37 με 13/23 σουτ, 2/5 τρίποντα, έχοντας 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Όσο για τους ηττημένους, ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 37 πόντους με 11/19 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ ο Τζο Χάρις έβαλε 30, με 8/13 τρίποντα, 5 ασίστ και μόλις ένα λάθος, αυτό στο τέλος που έκρινε το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-38, 65-71, 101-108, 149-146

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Αβντίγια 2, Χατσιμούρα 9 (5 ριμπάουντ), Λόπεζ 10 (4 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 41 (16/28 σουτ, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μπιλ 37 (13/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπερτάνς 11, Μάθιους 7 (3 κλεψίματα), Σμιθ 13 (7 ασίστ), Βάγνερ 17 (5 ριμπάουντ), Μπονγκά

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 37 (11/19 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Χάρις 30 (5 ασίστ), Τζόρνταν 8 (8 ριμπάουντ), Μπράουν 3 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ίρβινγκ 26 (10/20 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Γκριν 23 (7 ριμπάουντ), Λουάου-Καμπαρο 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάμετ 11, Πέρι, Τζόνσον