NBA

Γκρίζλις - Νάγκετς 108-106: Το Μέμφις "λύγισε" τον Γιόκιτς

Ο Τζα Μοράντ με την φανέλα των Γκρίζλις
Ο Τζα Μοράντ με την φανέλα των Γκρίζλις Ⓒ 2021 RINGO H.W. CHIU/ ASSOCIATED PRESS

Οι Γκρίζλις απώλεσαν διαφορά 20 πόντων κόντρα στους Νάγκετς, αλλά στο τέλος κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 108-106, παρά την 34αρα του Νίκολα Γιόκιτς. Αστόχησε σε σουτ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση στο φινάλε ο Σέρβος.

Οι Γκρίζλις έδειξαν τάσεις... αυτοχειρίας νωρίς-νωρίς κόντρα στους Νάγκετς, αλλά έστω και με μπόλικο άγχος μπόρεσαν να πάρουν την νίκη με 108-106 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους στο 5-3, έναντι 4-4 του Ντένβερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν τον αγώνα στην παράταση, αλλά το σουτ του Νίκολα Γιόκιτς δεν βρήκε στόχο στο τέλος.

Ο Τζάρεν Τζάκσον με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζα Μοράντ να προσθέτει 18 πόντους και τους Ντέσμουντ Μπέιν και Κάιλ Άντερσον από 16 πόντους, για ένα Μέμφις που ξέφυγε με 37-17 στην πρώτη περίοδο, αλλά είδε το Ντένβερ να μειώνει σε 56-55 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Έκτοτε το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται συνολικά 19 φορές στο σκορ, ενώ υπήρξαν και 7 ισοπαλίες, για να φτάσουμε στο δραματικό τέλος, με τον Μοράντ να κάνει το σκορ 108-106 με 1/2 βολές και τον Γιόκιτς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση του Ντένβερ.

Ο Γιόκιτς με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Νάγκετς σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 26 πόντους και τον Μάικλ Πόρτερ 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-19, 56-55, 78-83, 108-106

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 22 (5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Άνταμς 8 (8 ριμπάουντ), Μοράντ 18 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπέιν 16 (3), Μέλτον 10 (2), Άντερσον 16 (2), Τίλμαν, Τζόουνς 7 (1), Κόντσαρ, Γουίλιαμς 11 (3)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκόρντον 9 (1), Μπάρτον 26 (4 τρίποντα, 7 ασίστ), Πόρτερ 12 (11 ριμπάουντ), Γιόκιτς 34 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μόρις 8 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τζεφ Γκριν 2, ΤζαΜάικαλ Γκριν 4 (5 ριμπάουντ), Καμπάσο 2, Χάιλαντ 9 (1), Ντοζίερ