NBA

Γκρίζλις - Λέικερς 94-108: Καθάρισε ο ΛεΜπρόν στο τέλος

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς σκοράρει με λέι-απ κόντρα στους Γκρίζλις την σεζόν 2020/21
Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς των Λέικερς σκοράρει με λέι-απ κόντρα στους Γκρίζλις AP PHOTO/WADE PAYNE

Οι Λέικερς τα βρήκαν σκούρα για τρεις περιόδους στο Μέμφις, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο βγήκε μπροστά ο ΛεΜπρόν και τους οδήγησε στην νίκη με 108-94.

Οι Λέικερς πήγαν στο Μέμφις και νίκησαν με τον κυνικό τρόπο που νικούν οι μεγάλες ομάδες όταν δεν έχουν μεν όρεξη για πολλά, αλλά δεν σκοπεύουν να χάσουν: Χάρη σε ένα ξέσπασμα σε ανύποπτη στιγμή.

Οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν αρκετά κόντρα στους Γκρίζλις, βρέθηκαν πίσω με 36-25 στην πρώτη περίοδο, αλλά στο τέλος πήραν την νίκη (94-108). Και για να γίνει αυτό, απλώς πάτησαν ελαφρά το γκάζι δύο φορές: Μία στην δεύτερη περίοδο, όταν πέρασαν μπροστά με 54-56 και μία στην τέταρτη, όταν χάρη σε ένα ξέσπασμα ξέφυγαν με 90-101 με 2.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ έδειξε τον δρόμο για τους Λέικερς, σημειώνοντας το ένα σημαντικό καλάθι μετά το άλλο στην τέταρτη περίοδο, με τον Άντονι Ντέιβις να προσθέτει 17 πόντους και τον Μοντρέζλ Χάρελ 16 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Κάιλ Άντερσον είχε 18 πόντους και οι Γιόνας Βαλαντσιούνας και Τάιους Τζόουνς από 14 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-25, 54-56, 75-77, 94-108

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Κλαρκ 8 (7 ριμπάουντ), Άντερσον 18 (7/19 σουτ, 1/8 τρίποντα), Βαλαντσιούνας 14 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (2), Μπρουκς 9 (3/15 σουτ, 1 τρίποντο), Τίλμαν 6 (6 ριμπάουντ), Τζενγκ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κόντσαρ 4, Άλεν 3 (1), ΜακΝτέρμοτ, Μπέιν 13 (3)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 17 (6/15 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κούζμα 11 (3), Τζέιμς 22 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκασόλ 7, Σρούντερ 11 (4/13 σουτ), Μόρις, Χάρελ 16 (9 ριμπάουτ), Ντάντλεϊ, ΜακΚίνι 3 (1), Κουκ, Μάθιους 14 (4), Χόρτον-Τάκερ 7 (1)