Φενέρμπαχτσε - Βίρτους Μπολόνια 104-72: Showtime στην Κωνσταντινούπολη

FENERBAHCE.ORG

Η Φενέρμπαχτσε δεν άφησε τη Βίρτους Μπολόνια να πιστέψει στο διπλό, συνδυάζοντας τη νίκη με πλούσιο θέαμα και βροχή από τρίποντα στην Ulker Sports Arena.

Η Φενέρμπαχτσε αγχώθηκε για τέσσερα λεπτά στην Ulker Sports Arena, πριν πατήσει το γκάζι και σκοράρει κατά ριπάς από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν εντυπωσιακοί και καθάρισαν το παιχνίδι με τη Βίρτους Μπολόνια από νωρίς, φτάνοντας στη νίκη (104-72) πολύ πιο εύκολα απ ότι περίμεναν.

Το γεγονός μάλιστα πως η διαφορά ήταν σε επίπεδα ασφαλείας για την τουρκική ομάδα έδωσε τη δυνατότητα στον ομοσπονδιακό τεχνικό να δώσει έξτρα λεπτά στον Νεμάνια Μπιέλιτσα, που πάτησε το παρκέ για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Μέσα σε όλα, η Φενέρμπαχτσε έκανε νέο ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου στην EuroLeague με τα 20 εύστοχα περιφερειακά σουτ, την ώρα που η Βίρτους Μπολόνια έχασε -εκτός της νίκης και- τον Αλεσάντρο Παγιόλα με τραυματισμό στον αστράγαλο.

Η Βίρτους Μπολόνια είχε ενέργεια, σωστές αποφάσεις και καλές επιλογές στην επίθεση στην εκκίνηση του αγώνα, βρέθηκε στο +6 (6-12 στο 4'), αλλά από εκεί κι έπειτα όλα τελείωσαν. Μόλις βρήκε ρυθμό η Φενέρμπαχτσε, τίποτα δεν έμεινε ίδιο. Οι περιφερειακοί του Δημήτρη Ιτούδη έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι και με 6/8 τρίποντα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου αποτέλεσαν τη βασική αιτία του +17 (31-14) της Φενέρμπαχτσε.

Ό,τι κι αν δοκίμασε ο Σέρτζιο Σκαριόλο δεν γινόταν να αλλάξει την ιστορία του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με νταμπλ σκορ (58-29). Με 57.1% στο τρίποντο (12/21) και 17 ασίστ για 6 λάθη από τους παίκτες των γηπεδούχων, δεν γινόταν αλλιώς.

Η ενεργοποίηση του Μάρκο Μπελινέλι στην τρίτη περίοδο (είχε 12 πόντους με 4/5 τρίποντα) δεν άλλαξε την ιστορία του αγώνα. Η άμυνα της Βίρτους Μπολόνια συνέχισε να είναι προβληματική, κάτι που αποδεικνυόταν από το γεγονός πως το τουρκικό προβάδισμα δεν έπεσε ουδεμία στιγμή σε επίπεδα που θα έδιναν την αίσθηση της... ανατροπής.

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε στο +31 (62-31 στο 23') και στο +35 (79-44 στο 28') για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +33 (85-52). Όπως ήταν λογικό, κάπου εκεί γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα επί της ουσίας, με τον Δημήτρη Ιτούδη να εκμεταλλεύεται την περίσταση για να δώσει μερικά λεπτά συμμετοχής στον Νεμάνια Μπιέλιτσα, που επέστρεψε στην δράση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς - Πέτεκ - Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-14, 58-29, 85-52, 104-72.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 16 (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιρσέν 4 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Έντουαρντς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπιέλιτσα 2 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 3 (1), Χέιζ - Ντέιβις 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Πιερ 20 (5/7 τρίποντα), Τζέκιρι 2, Γκούντουριτς 16 (4/4 τρίποντα), Μπούκερ 5 (1), Καλάθης 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μάνιον 8 (2), Μπελινέλι 18 (6/9 τρίποντα), Παγιόλα 2, Μπάκο 4, Τζαϊτέ 5, Σενγκέλια 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Χάκετ 5 (1), Μίκι 10 (4 ριμπάουντ), Γουίμς 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Οτζελέγιε 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 3 (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Αμπάς (0/4 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 19/34 δίποντα, 20/40 τρίποντα, 6/8 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 14 επιθετικά), 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 15/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε έχει δύο πολύ απαιτητικά παιχνίδια την ερχόμενη βδομάδα, αφού αντιμετωπίζει κατά σειρά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (εκτός) και την Μπαρτσελόνα (εντός). Από την πλευρά της, η Βίρτους Μπολόνια έχει τους αγώνες με Παρτίζαν (εντός) και Άλμπα Βερολίνου (εκτός) στη μάχη που δίνει για την είσοδο στα playoffs της EuroLeague.