Φενέρμπαχτσε - Βιλερμπάν 81-59: Περίπατος για τους ανεβασμένους Τούρκους

Ο Νάντο Ντε Κολό στην πρεμιέρα της EuroLeague
FENERBAHCE BEKO ISTANBUL / TWITTER

Με άνετη εντός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν (81-59) έκλεισε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της EuroLeague η Φενέρμπαχτσε που αρχίζει δειλά-δειλά να κοιτάζει την οκτάδα.

Την έβδομη νίκη της σε 17 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague πήρε η Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Τετάρτης (30/12), καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν (81-59) που με τη σειρά της έπεσε στο 5-11 και έμεινε στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης της διοργάνωσης.

Μάρκο Γκούντουριτς, Νάντο Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους που στηρίχθηκαν στην άμυνά τους, ουδείς ήταν πραγματικά καλός από τους Γάλλους που παρατάχθηκαν χωρίς τους δύο ψηλούς τους, τον Γκερσόν Γιαμπουσελέ και τον Μουστάφα Φαλ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με 4/4 τρίποντα από τις δυο ομάδες για το 6-6 στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το ματς, όμως η Βιλερμπάν ήταν εκείνη που συνέχισε να εντυπωσιάζει. Οι Γάλλοι έτρεξαν σερί 0-11 για το 11-19 στο όγδοο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν 1/8 δίποντα έως τότε (!) αλλά με ένα δικό τους μικρό 4-0 μετά από timeout του Κοκόσκοβ να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο -4 (15-19).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά χωρίς όμως να χτίσουν σημαντικό προβάδισμα, μέχρι να πιέσουν τους Γάλλους, να τους οδηγήσουν σε λάθη και με ένα καλό σερί να βρεθούν στο 36-29 στο 19' και στο 38-32 στο ημίχρονο.

Η Φενέρ είχε πιο εύκολο έργο στο τρίτο δεκάλεπτο, για την ακρίβεια εκείνη το έκανε πιο εύκολο. Ο Γκούντουριτς έγραψε το 52-40 στο 27', η περίοδος έκλεισε στο 59-42 και η Βιλερμπάν δεν είχε πια άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσει τη νίκη. Και δεν την διεκδίκησε, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μοιάζει με αγγαρεία και για τις δύο ομάδες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Περούγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 8 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκούντουριτς 16 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μαχμούτογλου 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 12 (2), Πιέρ 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 4 (5 ριμπάουντ), Βέσελι 16 (8/13 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Έντι 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 9 (3), Καουντί 3, Λακόμπ, Ντιότ 6 (2), Νουά 3 (1/7 σουτ), Χέιζ 4 (0/3 δίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπάκο 6 (4 ριμπάουντ), Λάιτι 11 (1), Χάουαρντ 2, Κόουλ 10 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Στραζέλ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 29/46 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 2/2 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 11/33 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 7/12 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα πάει στο Βελιγράδι για να παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα (7/1 στις 20:00), ενώ η ιλερμπάν θα υποδεχθεί στο Αστρομπάλ την Αναντολού Εφές (8/1 στις 21:45).