Φενέρμπαχτσε - Βιλερμπάν 101-86: Γύρισε από το -18 με στρατηγό Καλάθη

© FENERBAHCE

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο μέρος του αγώνα με τη Βιλερμπάν, έκανε όμως μια μαγική τρίτη περίοδο με στρατηγό τον Νικ Καλάθη για να ανατρέψει μία διαφορά 18 πόντων και να πανηγυρίσει την τρίτη νίκη της σε τέσσερα ματς της EuroLeague.

Από μεγάλο κάζο γλίτωσε η Φενέρμπαχτσε, η οποία βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 18 πόντους (25-43, 15') από τη Βιλερμπάν, αλλά έτρεξε επιμέρους 30-15 στην τρίτη περίοδο, για να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει τελικά με 101-86 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της EuroLeague. Στο 3-1 η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, στο 0-4 εκείνη του Τι Τζέι Πάρκερ, παρότι έπαιξε εξαιρετικά στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Ο Νικ Καλάθης έκανε λίγο από όλα πάνω στο παρκέ, κλείνοντας τον αγώνα με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23'42" συμμετοχής, ενώ είχε καθοριστική συμβολή στο διάστημα που η Φενέρ ανέτρεψε το σκηνικό. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς που πέτυχε 17 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Σε αντίθεση σε όσα έδειξε πριν από δύο 24ωρα κόντρα στον Παναθηναϊκό, η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ νοθρά στην πρώτη περίοδο του αγώνα με τη Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι από την άλλη ξεκίνησαν ιδιαίτερα ορεξάτοι το ματς και βρέθηκαν να προηγούνται με 8-20 στο 7'. Τελικά έκλεισαν την περίοδο προπορευόμενοι με 16-28 έχοντας 4/6 τρίποντα και 10 πόντους δεύτερης ευκαιρίας από τα 6 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν κατεβάσει.

Τα αμυντικά προβλήματα της Φενέρ και η επιμονή της στα μακρινά σουτ -στην προσπάθεια να μαζέψει τη διαφορά- επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να συνεχίσει ακάθεκτη το παιχνίδι της και να πάει στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων (42-55, 20'), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Φρανκ Τζάκσον, που είχε σημειώσει 16 πόντους σε 11'30" συμμετοχής.

Η εικόνα άλλαξε άρδην μετά την ανάπαυλα. Ο Νικ Καλάθης ήταν ο απόλυτος μαέστρος, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έτρεξε ένα επιμέρους 24-11 μέσα σε κάτι λιγότερο από 8 λεπτά και έφερε το ματς στα ίσια (66-66), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου πέρασε μπροστά με 72-70.

Η ψυχολογία είχε αλλάξει χέρια, η Φενέρ είχε περισσότερες λύσεις, ιδίως μετά το 34' που αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Πάρις Λι (4 φάουλ και μία τεχνική ποινή) και τελικά ολοκλήρωσε την ανατροπή, φτάνοντας μάλιστα σε 100άρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Τραβίτσκι, Μπαένα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 42-55, 72-70, 10-1-86

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 15 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλμπεκιν 18 (3/7 τρίποντα) , Σανλί, Παπαγιάννης 2 , Χέιζ-Ντέιβις 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη) , Μπιμπέροβιτς 17 (5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Πιέρ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Γκούντουριτς 14 (2/7 τρίποντα) , Καλάθης 7 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 78 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Μαντάρ 7 (1) , Σεστίνα

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Σκοτ 5 (1/5 τρίποντα) , Λι 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ) , Καχούντι 6 (8 ριμπάουντ), Λοβέρν 11 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τζάκσον, Ντε Κολό 11 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 5 λάθη) , Εγκμπούνου 4 (5 ριμπάουντ) , Φαλ 7 , Εντιαγέ 6, Νοάμ 2, Τζάκσον 25 (5/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 21/34 δίποντα, 16/38 τρίποντα, 11/16 βολές, 37 ριμπάουντ ( 15 επιθετικά - 22 αμυντικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/38 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 17/21 βολές, 31 ριμπάουντ ( 11 επιθετικά - 20 αμυντικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αντίπαλοι των δύο ομάδων: Στην 5η αγωνιστική της EuroLeague η Φενέρμπαχτσε θα παίξει με την Μπάγερν στο Μόναχο (27/10, 21:30), ενώ η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί στη Γαλλία τη Βίρτους Μπολόνια (27/10, 21:00).