ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 79-93: Πήρε και το δεύτερο φιλικό στην Πόλη

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο φιλικό της Φενέρ με τον Ολυμπιακό
Ο Σακίλ ΜακΚίσικ στο φιλικό της Φενέρ με τον Ολυμπιακό EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε 79-93 στην Ulker Sports Arena, παίρνοντας έτσι και το δεύτερο φιλικό που έδωσε με τους Τούρκους στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενέρ και στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση που έδωσαν οι δυο τους σε διάστημα τριών ημερών στην Κων/πολη στην Ulker Sports Arena. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τους παίκτες του απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο που θα αντιμετωπίσει και στην EuroLeague και να βγάλει σημαντικά συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστής για τους Τούρκους, οι οποίοι είχαν τον Στέφανο Δέδα στον πάγκο ήταν ο Σκότι Γουίλμπεκιν ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Μπούκερ πρόσθεσε άλλους 17 πόντους. Για τους ερυθρόλευκους ξεχώρισαν ο Άλεκ Πίτερς με 19 πόντους και ο Τόμας Γουόκαπ με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, παιρνόντας προβάδισμα ακόμα και 22 πόντων (55-77). Η Φενέρμπαχτσε το μόνο που πέτυχε στο τέλος ήταν να μαζέψει τη διαφορά και το τελικό σκορ να είναι το 79-93.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 40-49, 55-72, 79-93

Φενέρ: Μπίρσεν 9, Γουίλμπεκιν 18, Έντουαρντς 8, Ακπινάρ 4, Γκεγίκ 2, Χάγιες 7, Σανκακλί 1, Πιέρ 7, Μπούκερ 16, Τζάκσον, Κόνουκ 0, Σβαρτς 5

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 16, Κάνααν 11, Νικολαΐδης, Κολοβέρος 4, Πάππας 12, Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μπολομπόι 13, Πίτερς 19, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 15.